fbpx

Czy wiesz jak bezpiecznie pozbyć się kleszcza bez pęsety? [VIDEO]

Mimo że lato dobiega końca wciąż istnieje ryzyko przyniesienia ze sobą kleszcza z jakiejś wędrówki za miastem. Wiadomo, że nie każdy kleszcz może zarazić nas boreliozą, warto jednak pamiętać, że według badań Sanepidu co 7-8 pajęczak jest zarażony. Jeśli przydarzy ci się nieprzyjemne spotkanie z pasożytem wykonaj konieczne badania.

Pamiętaj, że przez kilka dni po usunięciu kleszcza powinieneś obserwować skórę. Jeśli na ciele pojawi się rumień konieczne będzie wdrożenie stosownego postępowania.

Jak w bezpieczny sposób usunąć kleszcza?

Usuwanie kleszcza paznokciami lub pęsetą nie jest dosyć bezpieczne, ponieważ na skutek uszkodzenia pajęczaka jego część może pozostać w naszym ciele.

Pielęgniarka radzi, jak można poradzić sobie z wyciągnięciem kleszcza. Potrzebujesz tylko kosmetycznego patyczka do uszu oraz wody. Metoda polega na obracaniu pajęczaka wokół własnej osi (odwrotnie do ruchu wskazówek zegara). Technika ta pozwoli ci usunąć kleszcza w sposób bezpieczny, nie pozostawiając jego fragmentów w skórze.

Zapoznaj się z filmem instruktażowym, umieszczonym poniżej.

Inną metodą pozbycia się kleszcza jest usunięcie go przy pomocy cienkiego sznurka. Zasada jest analogiczna do powyższej, chodzi o wykręcenie pasożyta.

 

Źródło: topniusy.eu

Dodaj komentarz