fbpx

Prawdziwy raj na ziemi – las w sercu Wysp Kanaryjskich

Park Narodowy Garajonay, czyli magiczny las, który stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Wysp Kanaryjskich, mieści się na hiszpańskiej wyspie La Gomera (prowincja Santa Cruz de Tenerife). Powierzchnia rezerwatu obejmuje środkowe i północne tereny wyspy oraz jednocześnie leży w obrębie wszystkich gmin La Gomery.

Historia Garajonay

Nazwa pochodzi od najwyższego punktu wyspy, wzgórza, które liczy 1487 m n.p.m. Jak mówi legenda rdzennych mieszkańców – Guanczów, księżniczka z Agulo na La Gomerze o imieniu Garay i Jonay (syn króla Adeje na Teneryfie) są odpowiednikami kochanków z Werony. Zaręczyny pary zostały zerwane przez ich rodziców po wybuchu Teide (teneryfskiego wulkanu). Garay i Jonay zostali rozdzieleni, ponieważ katastrofę wzięto za zły znak. Młodzieniec wkrótce odnalazł swoją ukochaną, jednak nie na długo mógł cieszyć się jej obecnością, ponieważ para została odnaleziona przez rodziców, a następnie uwięziona. Nieszczęśliwi kochankowie postanowili popełnić samobójstwo.

Teren Parku obejmuje 40 km2, stanowi około 10% wyspy, został założony 25 marca 1981 roku, zaś już w 1986 roku został wpisany na listę UNESCO.

Obszar samego parku nie jest zamieszkany przez ludność, a przez las przebiega wiele tras turystycznych – ośrodek turystyczny ma miejsce w gminie Agulo, a baza wypadowa zlokalizowana jest w północno-zachodniej części wyspy.

O czym warto wiedzieć?

Park Narodowy Garajonay słynny jest z powodu największego na świecie wilgotnego lasu subtropikalnego – makaronezyjskiego lasu wawrzynowego ). Około 70% powierzchni Parku zajmuje właśnie las. Tereny Garajonay wyróżniają się tym, że są okryte mgłą i chmurami. Doskonałe warunki klimatyczne pozwalają florze na przetrwanie, ale także na utrzymanie idealnego poziomu jej nawilżenia. Mglista osnowa lasu sprawia, że miejsce wygląda nieziemsko i bajecznie.

Wśród roślinności występują liczne gatunki bezkręgowców (endemity tworzą 150 gatunków na ponad 1000). W Parku, kręgowców żyje znacznie mniej, należą do nich głównie ptaki takie jak: gołąb kanaryjski lub laurowy. Występują również gady – scynka gomerska czy jaszczurka gomerska, a także płazy – rzekotka śródziemnomorska. Nieskazitelne i stale płynące potoki stanowią istotne zaopatrzenie wyspy w wodę.

 

 

 

Źródło: podroze.onet.pl

Opracowanie: Ilona Dziadek

Dodaj komentarz