fbpx

Zmagania z koronawirusem. Brytyjski rząd wesprze gospodarkę

Połowa firm nie zapłaci podatku przez rok

Rząd Wielkiej Brytanii wprowadzi pakiet stymulacyjny w wysokości 30 mld funtów, by wspomóc gospodarkę, która narażona jest na negatywne efekty epidemii koronawirusa – poinformował w zeszłą środę minister finansów Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Rząd obniżył też prognozę wzrostu PKB w 2020 r. do 1,1 proc. z 1,4 proc.

Rishi Sunak mówi, że obniży stawki podatku od firm, w tym niektórych „sklepów, kin, restauracji i klubów muzycznych”.

  • W ciągu następnych dwunastu miesięcy prawie połowa firm w Wielkiej Brytanii nie zapłaci ani grosza podatku – powiedział Sunak.

Dodał, że zwolnienia będą dotyczyć firm branży hotelarskiej, rozrywkowej i handlowej o wartości podlegającej opodatkowaniu poniżej 51 tys. funtów. Koszt zwolnienia szacowany jest na miliard funtów.

Wynagrodzenie pracowników małych i średnich firm, którzy nie pracują z powodu wirusa także zostanie pokryte przez rząd Wielkiej Brytanii. Sunak stwierdził, że koszt rozwiązania może wynieść ok. 2 mld GBP, a wprowadzane środki mogą dotyczyć maksymalnie 2 milionów firm.

 

Ponad 1,2 mld funtów na pożyczki dla małych i średnich firm

Minister finansów ogłosił program pożyczek w wysokości 1,2 mld GBP w celu wsparcia małych i średnich firm, które doznają zakłóceń w funkcjonowaniu ze względu na epidemię koronawirusa.

Sunak zapowiedział też, że przeznaczy 175 mld funtów na projekty infrastrukturalne w ciągu następnych 5 lat. Zapewnił, że budżet w Wielkiej Brytanii będzie spełniał reguły fiskalne, dodając, że ma rząd ma przestrzeń fiskalną dla dalszych środków.

Rząd prognozuje, że wzrost PKB w 2020 r. wyniesie 1,1 proc. wobec 1,4 proc. w poprzedniej prognozie. Wprowadzenie pakietu stymulacyjnego było koordynowane z decyzją Banku Anglii, który obniżył w środę stopy procentowe o 50 pb do 0,25 proc. Kurs funta nie zareagował na ogłoszenie programu stymulacyjnego i zwyżkuje o 0,01 proc. wobec dolara do 1,2927.

 

 

Opracowanie : Salomea

Źródło: businessinsider.com.pl

 

Dodaj komentarz