fbpx

Lanzarote – pierwsze podwodne europejskie muzeum

Na Lanzarote, jednej z Wysp Kanaryjskich, powstaje Muzeum Atlantyku – pierwsze w Europie podwodne muzeum. Na dnie oceanu umieszczono już pierwszych 35 rzeźb.

Docelowo ekspozycję tworzyć będzie 400 naturalnej wielkości figur ludzi – spacerujących po dnie oceanu, czytających książki czy odpoczywających. Prace przedstawiają zwykłych mieszkańców wyspy. Zwiedzanie muzeum będzie możliwe jedynie w kostiumie płetwonurka, bowiem rzeźby umieszczane są na głębokości 12 metrów. Eksperci przewidują, że ekspozycja przetrwa co najmniej 300 lat. Już w marcu muzeum przyjmie pierwszych gości.

Twórcą rzeźb jest Brytyjczyk Jason de Caires Taylor, którego dzieła są rozsiane pod powierzchnią mórz na całym świecie. Zachwycają formą, są celem wypraw nurkowych, a także pomagają w odbudowie raf koralowych. W 2006 roku, u wybrzeży Grenady, na Morzu Karaibskim zostało otwarte pierwsze podwodne muzeum na świecie. Jednak większą sławę przyniósł rzeźbiarzowi kolejny projekt – MUSA – największe podwodne muzeum świata, które od 2009 roku można zobaczyć w Meksyku, między Cancun a Isla Mujeres. Obejmuje aż 485 rzeźb. Nurkowanie to nie jedyny sposób na zwiedzanie tej niezwykłej atrakcji. Wystawę można także obejrzeć z łodzi ze szklanym dnem.

jason-decaires-taylor-underwater-museum-lanzarote-spain-museo-atlantico-designboom-01

jason-decaires-taylor-underwater-museum-lanzarote-spain-museo-atlantico-designboom-09

This-Extraordinary-Underwater-Museum-Will-Make-You-Speechless-6

jason-decaires-taylor-underwater-museum-lanzarote-spain-museo-atlantico-designboom-014

Źródło: wp.pl, earthporm.com, thelocal.es, fot.: Jason Deaires Taylor

Dodaj komentarz