Jakie są festiwale muzyczne w Polsce? Odrobina historii polskiej kultury
Historia festiwali w Polsce trwa tak naprawdę od wielu dekad – współcześnie wiele z nich rokrocznie prezentuje swoje kolejne odsłony. Przed Tobą kilka wybranych przez nas imprez, które można śmiało uznać za te mające ogromny impakt na polską kulturę. Sprawdź!
Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu – kronika rodzimego brzmienia
Największe festiwale muzyczne w Polsce to zarówno te, które odbywają się od kilku lat, ale także te pochodzące jeszcze z poprzedniego ustroju, jak np. słynne Opole. Impreza odbywa się od 1963 roku i jest prawdziwym świętem polskiej piosenki – rokrocznie występują tam rodzime gwiazdy największego formatu.
Współcześnie jest to taki sam barometr muzycznych gustów Polaków, jak kilkadziesiąt lat temu – nierzadko to właśnie Opole staje się trampoliną do sukcesu debiutantów, choć można tam także posłuchać legend polskiej sceny muzycznej.
Jarocin Festival – bunt, który stał się tradycją
Jarocin Festival w kształcie, jaki znamy dzisiaj, odbywa się od 1980 roku, choć już 10 lat wcześniej na terenie tego miasta organizowane były imprezy muzyczne. Jarocin odbywał się z przerwami, ciągle jednak wraca na listę polskich festiwali ze względu na unikatowy charakter.
Jarocin to bunt, wolność i punkowa zabawa na całego. Przyciąga tysiące fanów rocka, metalu i alternatywy i jest swoistym wyrazem buntu wobec świata, polityki, niesprawiedliwości społecznych i wszystkiego tego, co określa szeroko rozumiany system.
Festiwal odbywa się także w roku 2025 w niemal niezmienionej formule – wystąpią gwiazdy największego formatu reprezentujące gitarową alternatywę.
Open’er Festival – gwiazdy światowego formatu w Polsce
Open’er to jeden z tych festiwali, który śmiało można postawić obok największych europejskich, czy światowych imprez dużego formatu. Bilety na wydarzenia festiwalowe i towarzyszące rozchodzą się ekspresowo nawet mimo tego, że ich cena co roku wzrasta.
Nad Bałtyk co roku przybywają setki tysięcy ludzi pragnących zobaczyć gwiazdy światowej sławy, takie jak Linkin Park, Massive Attack, Muse i mnóstwo innych, także tych polskich. Klimat festiwalu oscyluje wokół muzyki zarówno komercyjnej, jak i alternatywnej elektroniki, indie rocka i innych niesztampowych gatunków.
Audioriver – święto fanów elektroniki
Fani elektroniki od lat spotykają się na Audioriver, czyli rzece pełnej muzyki, który to festiwal z Płocka przeniósł się obecnie do Łodzi. To święto muzyki elektronicznej – występują tam wykonawcy światowego formatu reprezentujący takie nurty jak drum and bass, dubstep, techno czy trance.
Netsky, Rudimental, Tiesto, Chase & Status i wiele innych twórców co roku przyciąga mnóstwo osób, dla których liczy się taniec, zabawa i szalona impreza. Warto dodać, że tego typu muzyka nie jest grana na wielu innych festiwalach w kraju, dlatego Audioriver cieszy się tak dużą popularnością.
Warto zapoznać się z listą aktualnych festiwali w Polsce, np. na: https://www.ebilet.pl/, i wybrać się na taki event przynajmniej raz w życiu. To niesamowite doświadczenie!