fbpx

Slalomem z dachu elektrowni. Duńczycy stworzyli w swojej stolicy wyjątkowy stok narciarski

Wielką pomysłowością wykazali się architekci z biura BIG (Bjarke Ingels Group), które wygrało konkurs na realizację nietypowej inwestycji: nowoczesnej przetwórni miejskich odpadów komunalnych a jednocześnie ciekawie zaaranżowanej przestrzeni aktywnego wypoczynku i zabawy.

Przedsiębiorstwo Amager Resource Center (ARC), w którym odpady przetwarza się na energię cieplną i elektryczną, może zapewnić ogrzewane 150tys. domów i dostarczać prąd dla 550tys. mieszkańców. Kreatywni architekci przedstawili propozycje dodatkowych funkcjonalności obiektu – na dachu budynku zaprojektowano sztuczny stok narciarski posiadający trzy trasy zjazdowe, natomiast na elewacji bocznej zaaranżowano ściankę wspinaczkową.

Projektanci niezwykłego obiektu popierają zasadę tzw. „hedonistycznego zrównoważonego rozwoju”, co w praktyce przekłada się m.in. na tworzenie obiektów mających zarówno status użytecznych instalacji technicznych jak i przestrzeni dla zaspakajania potrzeby radości życia.

Docelowo fabryka będzie przetwarzać 400tys. ton odpadów rocznie. ARC jest jednym z wielu duńskich rozwiązań mających się przyczynić do obniżenia emisji dwutlenku węgla, więc w projekcie zadbano także o elementy edukacji ekologicznej mieszkańców – komin fabryczny wypuszcza dym w kształcie okręgów, każdorazowo po zgromadzeniu jednej tony CO2.

Projekt rozpoczęty w roku 2013 jest obecnie na etapie końcowej realizacji, uwzględnia przy tym charakter lokalizacji słynącej z przestrzeni dla sportów wyczynowych.

 

Źródło:  whitemad.pl

Opracowanie: Krzysztof

Dodaj komentarz