fbpx

O której porze dnia jesteś najbardziej produktywny? Decyduje o tym twój chronotyp

Mamy dobrą wiadomość dla śpiochów! Ciężkie poranki wcale nie muszą od Was zależeć ani oznaczać lenistwa. O tym, o jakiej porze jesteśmy najbardziej produktywni, decydują nasze chronotypy. Naukowcy rozwinęli typ rannego ptaszka i nocnego marka o kolejne dwie kategorie.

Wyodrębniono cztery chronotypy, z których każdy na podstawie wewnętrznego zegara prezentuje, jaki czas jest dla nas najlepszy na spanie, a kiedy jesteśmy najbardziej efektywni. Chronotyp daje również rekomendacje dla innych czynności jak dieta, praca, ćwiczenia czy kontakty towarzyskie.

Wiedza ta pomaga mądrze zaplanować dzień. Można ustalić, o której porze najlepiej położyć się spać, wstać, kiedy najbardziej tego potrzebujemy i o której porze dnia nasza praca jest najbardziej wydajna.

Dotychczasowe badania dzieliły chronotypy na poranny, wieczorny, żaden z nich lub mieszany. Według najnowszych analiz można wyróżnić cztery typy, którym nadano nazwy zwierząt: niedźwiedź, wilk, lew i delfin.

Niedźwiedź

Większość ludzi należy właśnie do tej kategorii. Oznacza to, że cykl ich snu i czuwania jest ściśle powiązany ze słońcem. Takie osoby budzą się łatwo i zwykle zasypiają bez problemu. Najbardziej produktywne są przed południem, spadek energii przypada na czas między 14.00 a 16:00.

Wilk

Ludzie z tym chronotypem często mają problemy z porannym wstawaniem. Są najbardziej energiczni, gdy wstają w południe, ponieważ wtedy zaczyna się ich szczytowa produktywność, która kończy się mniej więcej 4 godziny później. Wilki dostają kolejny zastrzyk energii około 18.00 i znowu mogą działać, kiedy inni już zrobili wszystko to, co zaplanowali na dany dzień.

Lew

Lwy lubią wstawać wcześnie rano. Bez problemu mogą wstać przed świtem i najlepiej czują się do południa. Te osoby zazwyczaj wyciszają się wieczorem i kończą dzień około 21.00 czy 22:00.

Delfin

Delfin z kolei ma problem z przestrzeganiem harmonogramu snu. Często się nie wysypia ze względu na wrażliwość na różne przeszkadzające czynniki, takie jak hałas czy światło. Szczyt ich produktywności to czas między 10.00 a 14.00, co jest idealną porą na załatwianie wszelkich spraw.

Identyfikacja własnego chronotypu pomoże w zrozumieniu organizmu i jego funkcjonowania. Badania Trusted Source wykazały liczne powiązania chronotypu z dietą i zdrowiem kardiometabolicznym. Naukowcy odkryli, że chronotyp wilka wiąże się z mniejszym spożyciem warzyw i owocem, a także większym spożyciem napojów energetycznych, słodkich i zawierających kofeinę czy alkohol oraz wyższym spożyciem energii z tłuszczu.

Istnieją również powiązania czasu snu i czuwania ze zdrowiem psychicznym. Stwierdzono, że osoby z chronotypem wieczornym lub nocnym są bardziej narażone na depresję.

To, jaki jest Twój chronotyp, zależy od kilku czynników, w tym genetyki, środowiska, wieku, płci i może się zmieniać. Osoby starsze identyfikują się bardziej z porannym chronotypem, podczas gdy młodzi pasują do wieczornego typu.

Mężczyźni z kolei są na ogół częściej są związani z chronotypem wieczornym, co może wynikać z czynników endokrynologicznych.

Jeśli chcecie się dowiedzieć jaki macie chronotyp wystarczy rozwiązać jeden z testów: The Power of When Quiz, który jest oparty na książce Dr Breusa „The Power of When”, Samoocena MEQ lub AutoMEQ.

Dodaj komentarz