fbpx

Znaleziono mumię małego mamuta. Spełniło się marzenie paleontologów

Doskonale zachowana mumia małego mamuta wełnistego została znaleziona przez górników w kopalni złota w Kanadzie. Jest to pierwsze takie odkrycie w Ameryce Północnej.

Górnicy z kopalni złota w Klondike prawdopodobnie nie spodziewali się, że dokonają tak rzadkiego i cennego odkrycia. Istotnie, jest to czyste złoto!
Według badań przeprowadzonych przez geologów z Yukon Geological Survey i University of Calgary, Nun cho ga jest osobnikiem płci żeńskiej i zmarł około 30 000 lat temu.

Jako paleontolog epoki lodowcowej, jednym z moich życiowych marzeń było zetknięcie się twarzą w twarz z prawdziwym mamutem wełnistym. To marzenie spełniło się dzisiaj. Nun cho ga jest piękny i jest jednym z najbardziej niesamowitych zmumifikowanych zwierząt epoki lodowcowej, jakie kiedykolwiek odkryto na świecie. Jestem podekscytowany, że będę mógł poznać je bliżej – powiedział jukoński paleontolog dr Grant Zazula.


Podczas gdy naukowcy z Uniwersytetu Kindai ożywili częściowo nienaruszone komórki mamuta wełnistego, a także podjęto inne ogromne wysiłki w celu dosłownego sklonowania i ożywienia gatunku, nie wiadomo jeszcze, jaka przyszłość czeka niedawno znalezione zwierzę, ani jak mogłoby się ono przyczynić do dotychczasowych eksperymentów.

Według naukowców z firmy Colossal zajmującej się naukami biologicznymi, mogą oni wskrzesić pierwszy gatunek mamuta w ciągu sześciu lat – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.
Ale czy to naprawdę dobry pomysł, aby przywrócić gatunek, który wyginął 4000 lat temu, bezpośrednio w środowisku, które od tego czasu drastycznie się zmieniło? Cóż, czas pokaże…

mamuta

 

Przeczytaj też:

Źródło: earthlymission.com

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

 

One thought on “Znaleziono mumię małego mamuta. Spełniło się marzenie paleontologów

Dodaj komentarz