fbpx

Jej „Cudowna kuracja” podbija rynek. Oto 3 proste sposoby na szczęście

Czy szczęście zależy od genów? Tak. Ale tylko w połowie! Kiedy świadomie zaczynasz zwracać uwagę na to, co dobrego spotyka cię w życiu i wyrażasz za to wdzięczność, zyskujesz zdrowie i radość – przekonuje prof. Bang Nes w książce „Cudowna kuracja”. Najnowsze badania zdają się potwierdzać tę teorię.

Geny a poczucie szczęścia

Czy geny mogą warunkować nasze szczęście? Okazuje się, tak, ale tylko w pewnym stopniu. Prof. Ragnhild Bang Nes, psycholożka, wykładowczyni na Uniwersytecie w Oslo i badaczka w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego i autorka książki „Cudowna kuracja” przeanalizowała dane z ankiet uzyskanych od ponad 58 tys. osób. Każdy z uczestników odpowiadał na pytania dotyczące poziomu zadowolenia z życia. Wyniki badań pokazały, że geny mogą warunkować poziom odczuwanego szczęścia niemal w połowie (od 33 do 50 proc. różnic w odczuwaniu szczęścia zawdzięczamy genom). Czy to oznacza, że niektórzy są skazani na wieczne poczucie nieszczęścia? Niekoniecznie.

Nawet jeśli odziedziczyliśmy „smutne” geny, wciąż możemy osiągnąć pełny stan umysł – możemy doświadczać radości, poczucia wdzięczności i spokoju niezależnie od warunków rodzinnych czy zewnętrznych. Jak przekonuje autorka książki „Cudowna kuracja”, poczucie radości i zadowolenia w większym stopniu wiąże się z wewnętrznym nastawieniem, uważnością i zdolnością do poszukiwań niż z uwarunkowaniem genetycznym.

Możesz na przykład iść na spacer z przyjacielem, nauczyć się czegoś nowego z dziećmi albo wypróbować nowy przepis, skupiając się maksymalnie na tym, co robisz – podsuwa prof. Ragnhild Bang Nes.

Małe radości na co dzień

Jak się okazuje, proste przyjemności doświadczane w gronie najbliższych osób mogą być najbardziej znaczące. Jednak autorka poradnika przestrzega, żeby nie dać się wciągnąć w pułapkę codzienności. Każde urozmaicenie, przygoda oraz możliwość odkrycia czegoś nowego pozwala nam doświadczać smaku życia w całej jego różnorodności. Zamiast budować szczęście na oczekiwaniach i żądaniach, spróbuj zaakceptować. Rzeczywistość taką jaką jest, a nie taką, jak chciałbyś ją widzieć. Dopóki bowiem będziesz walczyć z rzeczywistością, dopóty zawsze będziesz znajdował się w stanie wojny.

Dopóki bardzo zależy ci na tym, żeby twoim dzieciom dobrze się wiodło, żebyś była zdrowa, odniosła sukces w pracy i doczekała złotych godów, dopóty szczęście będzie przypominało statek dryfujący bez kotwicy. Łatwo zapomnieć, że to, co posiadamy, relacje, myśli, radości i obawy, jedynie ubarwia życie, ale nim nie jest. Dlatego wielka siła tkwi w tym, by wiedzieć i akceptować to, że rzeczy i chwile mogą ulec zmianie i że prędzej czy później to właśnie nastąpi. Gdy przestaniesz stawiać opór życiu, poczujesz spokój, a co najważniejsze, uwolnisz się od złości, stresu, lęku i smutku – najczęstszych złodziei szczęścia – dodaje autorka.

Relacje czynią nas szczęśliwymi

I oczywiście, szczęście dzielone jest szczęściem pomnożonym. Głębokie i autentyczne relacje, a także bycie częścią wspólnoty i możliwość zrobienia czegoś dla innych sprawiają, że w naszym ciele naturalnie wydzielają się endorfiny – serotonina, dopamina i oksytocyna. Poziom stresu obniża się, a napięcia puszczają. Potwierdzają to badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harwarda (omówione na platformie TED przez Roberta Waldingera).

Osoby posiadające ważne i zażyłe relacje żyją dłużej i rzadziej chorują, niezależnie od genów, statusu ekonomicznego czy wykształcenia. Prof. Bang Nes również podkreśla, że bycie częścią grupy (w tym rodziny) daje poczucie sensu,a tym samym w znaczący sposób podnosi poziom zadowolenia z życia.

Jesteśmy istotami stadnymi, rozwijaliśmy się we wspólnocie i nie poradzilibyśmy sobie z codziennymi problemami, gdybyśmy nie okazywali sobie wsparcia – napisała.

Małe przyjemności, brak oczekiwań i głębokie relacje to tylko kilka z prostych sposobów na osiągnięcie szczęścia. W książce „Cudowna kuracja” znajdziesz ich więcej.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Obejrzyj wykład Roberta Waldingera na platformie TED:

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

 

 

 

3 thoughts on “Jej „Cudowna kuracja” podbija rynek. Oto 3 proste sposoby na szczęście

Dodaj komentarz