fbpx

Biodegradowalne naczynia polskiej firmy podbijają świat

Biotrem to polska firma produkująca biodegradowalne naczynia z otrąb pszennych, która zrobiła furorę na największych kanadyjskich targach Green Living Show, poświęconym prostym rozwiązaniom wspierającym prowadzenie zdrowego stylu życia.

Plastikowy talerz jednorazowy, który użytkowany jest średnio przez kilka minut, może się rozkładać nawet 500 lat. Naczynia produkowane przez polską firmę ulegają biodegradacji dzięki kompostowaniu w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Wszystko dzięki temu, że są wykonane ze sprasowanych otrębów pszennych — produktu ubocznego podczas procesu mielenia zbóż. Z jednej tony otrąb pszennych można wyprodukować nawet nawet 10 tys. biodegradowalnych talerzy i misek.

Proces przekształcania otrębów pszennych w talerze opracowany został przez hodowcę pszenicy i młynarza — Jerzego Wysockiego.

Założyciel firmy za każdym razem kiedy mielił pszenicę, zastanawiał się co robić z nadmiarem otrąb pszennych, których szkoda było wyrzucić. Dzięki metodzie prób i błędów odkrył, że zmieszanie otrębów z wodą, a następnie podgrzanie, spowodowało powstanie mocnego materiału, z którego można formować naczynia.

Zakład produkcyjny z Zambrowa jest w stanie produkować około 15 milionów biodegradowalnych misek i talerzy rocznie. Przedsiębiorstwo tworzy także sztućce jednorazowe, które produkuje z otrąb pszennych połączonych z całkowicie biodegradowalnym bio-tworzywem PLA.

Polskie naczynia przystosowane są zarówno do zimnych, jak i gorących potraw. Można też podgrzewać na nich jedzenie w mikrofali. Wykorzystywane do użytku domowego lub w lokalach gastronomicznych, mogą znacznie zmniejszyć ilość produkowanych codziennie śmieci.

Produkty Biotrem dostępne są już w kilkunastu krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej i Libanie. Firma zadebiutowała w Toronto na targach Green Living Show, gdzie zrobiła prawdziwą furorę.

Źródło: biotrem.pl

3 thoughts on “Biodegradowalne naczynia polskiej firmy podbijają świat

 • 5 kwietnia 2019 at 20:42
  Permalink

  A co z Polską ,gdzie można kupić?

  Reply
 • 15 kwietnia 2023 at 17:02
  Permalink

  Żadna nowość – jedna z bardzo znanych marek, od lat robi meble biodegradowalne, które samemu trza se poskładać, a które rozpadają się od samego spojrzenia 🙂

  Reply

Dodaj komentarz