fbpx

Psychologia wyjaśnia, dlaczego pocałunek jest tak ważny w małżeństwie

Jeśli jesteś w związku małżeńskim, czy regularnie całujesz swojego partnera? Okazuje się, że całowanie jest o wiele ważniejsze niż mogłoby się wydawać. Jakie znaczenie ma pocałunek w relacji małżeńskiej?

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że po czułym pocałunku ze swoim współmałżonkiem czujesz się lepiej, a nawet masz ochotę na coś więcej? To nic zaskakującego, ponieważ całowanie jest wstępem do intymności. W kultowym film „Pretty Woman”, z 1990 roku Julia Roberts była damą nocy i zarabiała na życie, wykonując jeden z najstarszych zawodów. Ale miała jedną zasadę:  nigdy nie całowała swoich klientów w usta. Według niej pocałunek był zbyt intymny….

Badanie cytowane przez Times Union wykazało, że wielu mężczyzn bardziej dba o to, kogo całuje, niż o to, z kim sypia podczas randek.
Psychologia pocałunku polega na tym, że jest to ustny kontakt z drugim człowiekiem, który jest niezwykle osobisty i bardzo intymny. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego dawanie pocałunków jest tak wyjątkowe i dlaczego wokół pierwszego pocałunku jest tyle szumu? Całowanie ukochanej osoby przynosi wiele korzyści i może wpłynąć na nas fizycznie, emocjonalnie i duchowo.

Kiedy się z kimś całujesz, Twoje ciało reaguje na bodźce fizyczne. Gdy angażujesz się w relacje z partnerem, twoje ciało jest pobudzone i wytwarza więcej hormonu – oksytocyny. Hormon ten pomoże Ci lepiej związać się ze współmałżonkiem.

Fizyczne korzyści z pocałunku
Według Eureka Alert kobiety przywiązują znacznie większą wagę do pocałunku niż mężczyźni, ponieważ uważają go za wyznacznik swojej wartości. Atrakcyjna osoba może nie potrzebować pocałunków tak bardzo, jak ktoś, kto czuje się nieatrakcyjny lub ma niską samoocenę. Dla nich oznacza to, że są pożądani poza sypialnią i w życiu codziennym.

Większość małżeństw całuje się rano, wychodząc z domu, ale staje się to bardziej automatycznym nawykiem, to tak samo jak chwytanie telefonu komórkowego i kubka z kawą przed wyjściem. Ma to jednak wiele korzyści dla naszego ciała fizycznego, których nie dostrzegamy. W tym samym artykule w „Times Union” wykazano, że całowanie się ma następujące zalety:

 • Ludzie, którzy całują się codziennie, żyją do pięciu lat dłużej niż ci, którzy tego nie robią.
 • Przypływ krwi, jaki wywołuje pocałunek, może pomóc w leczeniu plam na twarzy i zapalenia skóry.
 • Przypływ substancji chemicznych w wyniku spotkania fizycznego powoduje wzrost pulsu do ponad 100 uderzeń na minutę, co może być równie dobre jak trening.
 • Do namiętnego pocałunku potrzeba aż 29 mięśni twarzy, więc może to pomóc w redukcji zmarszczek. Jeśli z wiekiem potrzebujesz pomocy w utrzymaniu jędrności skóry, być może całowanie okaże się pomocne 🙂
 • Twoje usta są o wiele bardziej wrażliwe niż czubek palca, a kiedy kogoś całujesz, pobudzasz wszystkie ważne nerwy w organizmie.
 • Choć trudno jest myśleć o wymianie śliny podczas pocałunku, jest to zdrowsze, niż można by przypuszczać. Może ona pomóc w zbudowaniu silnego układu odpornościowego, który będzie zwalczał choroby i utrzymywał nas w zdrowiu.

Emocjonalne korzyści z całowania
Dlaczego się całujemy?  Osoby, które uważają, że pocałunek z partnerem ma na celu pobudzenie motoru napędowego do intymności, nie zawsze mają rację. Pocałunek jest po części instynktem, który został w nas biologicznie zakorzeniony. Jednak kiedy pocałunkiem zamykasz usta swojemu współmałżonkowi, nawiązujesz kontakt na poziomie znacznie głębszym.

Angażując zarówno emocje, jak i ciało fizyczne, wzmacniamy naszą więź. Im częściej się całujemy, tym więksąa bliskość odczuwamy. Gdy usta się stykają, mózg zostaje naładowany koktajlem chemicznym, który pomaga nam poczuć się wspaniale.
Gwałtowny wzrost hormonów w organizmie stymuluje neuroprzekaźniki, takie jak serotonina, oksytocyna i dopamina. A więc ten przypływ energii, który odczuwasz, jest spowodowany przez ośrodek przyjemności, który znajduje się głęboko w mózgu, i włącza się na wysokie obroty.

Kiedy stymulujesz ten obszar mózgu, to tak, jakbyś zażywał narkotyk, np. kokainę, a ciało zaczyna go pożądać ze względu na korzyści, jakie oferuje. Dlatego następnym razem, kiedy będziesz się całować i stwierdzisz, że chcesz więcej, to dlatego, że Twój mózg odwołuje się do systemu przyjemności i nagrody.

Duchowe korzyści z całowania
Ostatnią kwestią są duchowe korzyści płynące z pocałunku. Viktor Müller i Ulman Lindenberger przeprowadzili badania, które wykazały duchowe korzyści płynące z całowania się.

Celem było zbadanie falowania w mózgu i sprawdzenie połączeń wewnątrz- i międzymózgowych podczas całowania się. Ujmując to w sposób bardziej zrozumiały, można powiedzieć, że kiedy kogoś całujesz, synchronizujecie swoje mózgi ze sobą. Pamiętaj, że kiedy bierzesz ślub ze swoim partnerem, stajecie się jednością na całe życie, zgodnie z waszymi przysięgami.

Pocałunek wprowadza wasze mózgi w stan, w którym możecie się ze sobą zsynchronizować, co oznacza, że wasze połączenie staje się o wiele głębsze. Łączą się nie tylko wasze mózgi, ale także serce i emocje, które angażują się w stymulację. Oczywiście, można przyjrzeć się fizycznym i naukowym aspektom tego, co się dzieje, ale nie można ignorować aspektów duchowych.

Niektórzy doradcy mówią ludziom, którzy mają problemy małżeńskie, że powinni całować się codziennie. Teoretycznie nie wymaga to wysiłku, ponieważ kiedy stajecie się dla siebie bardzo intymni, przywracacie więź, która kiedyś istniała. Choć początkowo trzeba się do tego zmuszać, w końcu staje się to duchową więzią, która zbliża. Pocałunek to tylko furtka, która otwiera drzwi do głębszego fizycznego, emocjonalnego i duchowego spotkania.

pocałunek
https://www.powerofpositivity.com/kissing-imporant-in-marriage/

Ostatnie przemyślenia na temat znaczenia pocałunków w małżeństwie
Czy uważasz, że codzienne całowanie współmałżonka jest niezbędne? Niektórzy postrzegają to jako zwykły akt zmysłowy, ale z zaskoczeniem odkrywają, że ma on także znaczenie emocjonalne i duchowe. Korzyści płynące z kontaktu fizycznego pomagają w prowadzeniu bardziej zrównoważonego i zdrowego życia.

Pocałunek w mniejszym stopniu wiąże się z doznaniami erotycznymi. Jest to raczej czuły akt, który ma tak wiele znaczeń. Dodatkowo jest to odzwierciedlenie więzi emocjonalnej, jaka istnieje między Wami. Małżeństwo jest wyzwaniem, bo wymaga pracy. Nie bierze się ślubu jednego dnia, by następnego stać się doskonałym. Związek dwóch dusz polega na uczeniu się i wspólnym wzrastaniu. Nigdy jednak nie wolno Wam traktować intymnych aspektów jako czegoś oczywistego.

Kiedy jesteś zły na współmałżonka, prawdopodobnie chcesz powstrzymać się od takich rzeczy, jak całowanie i kochanie się. Jednak to, co robisz pod względem emocjonalnym, jest bardziej szkodliwe niż rezygnacja z atrybutów fizycznych. Zrywasz więź, która was łączy.

Następnym razem, gdy się wściekniesz lub będziesz chciał wyjść za drzwi i nigdy nie wrócić, pamiętaj, że dzięki intymności łączą Cię z tą osobą głębsze więzi. Nie wstrzymuj pocałunku, bo wasz związek potrzebuje go tak samo jak powietrza do oddychania.

Źródło: Power of Positivity , Chris Butler

Tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

 

One thought on “Psychologia wyjaśnia, dlaczego pocałunek jest tak ważny w małżeństwie

 • 24 czerwca 2022 at 23:33
  Permalink

  Namiętność (całowanie, przytulanie, czułe dotykanie, czuły seks) – ważna jest w każdym związku partnerskim, nie tylko w małżeństwie. Proszę poprawić artykuł.

  Reply

Dodaj komentarz