fbpx

Bakterie lekiem na celiakię? Niezwykłe odkrycie w Algierii!

W magazynie „Spectrum Microbiology” pojawił się artykuł na temat niezwykłego odkrycia. W głębokich jaskiniach Algierii znaleziono bakterie spokrewnione z rodzajem Bacillus, które potrafią rozkładać gluten. Czy mogą stać się lekiem na celiakię?

Odkrycie dokonane przez zespół badaczy z Uniwersytetu Umeå udowadnia, że wciąż wiele mikroorganizmów na ziemi jest niepoznanych. Najnowsze szacunki podają, że sklasyfikowane mikroorganizmy to zaledwie 30 proc. wszystkich żyjących na świeci bakterii. Wiele z nich rozwija się w warunkach beztlenowych i bez dostępu światła słonecznego – tak jak podziemia i jaskinie – dlatego tak trudno jest do nich dotrzeć. Odnalezione szczepy mogą pełnić rolę zarówno „dobrych graczy” jak i patogenów. W tym wypadku bakterie odkryte w algierskich jaskiniach mogą okazać się pomocne. Po przebadaniu ich w laboratorium stwierdzono, że bakterie te mogą rozkładać białka występujące w pszenicy, w tym najbardziej kłopotliwy – gluten.

Znaleźliśmy szczepy, które mogą wytwarzać substancje przeciwdrobnoustrojowe lub które mogą rozkładać gluten, substancję, która może powodować reakcje zapalne w jelitach wielu ludzi. Okazało się również, że bakterie są w stanie tolerować ekstremalne warunki, jakie występują w naszym układzie pokarmowym – wyjaśniła Natuschka Lee, kierowniczka zespołu badawczego z Uniwersytetu Umeå.

Odkrycie może mieć ogromne znaczenie nie tylko dla świata nauki, ale również dla zwykłych osób, które cierpią z powodów zaburzeń gastro-jelitowych i chorób wynikających z agresywnej odpowiedzi układu odpornościowego. Być może wiedza o istnieniu bakterii rozkładających gluten pomoże zmniejszyć problem nietolerancji pokarmowych i chorób autoimunizacyjnych takich jak celiakia.

To badanie jest kolejnym przykładem fantastycznego potencjału ekscytujących mikroorganizmów na naszej własnej planecie. Pomimo intensywnych badań, do tej pory udało nam się zmapować jedynie niewielką część wszystkich mikrobów występujących na Ziemi – dodała Natuschka Lee.

Przeczytaj też:

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: focus.pl)

Dodaj komentarz