fbpx

Niesamowity wyczyn 99-latki. Pobiła trzy rekordy świata w pływaniu

Betty Brussel, 99-letnia mieszkanka Kanady, zapisała się na kartach światowej historii pływania. Podczas zawodów w Saanich, w prowincji Kolumbia Brytyjska, ustanowiła trzy światowe rekordy w swojej  kategorii wiekowej.

Urodzona w Holandii w 1924 roku, Brussel została przydzielona do grupy wiekowej 100-104 lata przez organizatorów, mimo iż nie obchodziła jeszcze swoich setnych urodzin.

Podczas zawodów lokalnych, Brussel wzięła udział w trzech różnych dyscyplinach pływackich, w każdej z nich ustanawiając nowy rekord świata. Jej wyniki to 1:24,91 na 50 metrów stylem grzbietowym, 1:56,22 na 50 metrów stylem klasycznym i 12 minut oraz 50 sekund na 400 metrów stylem dowolnym.

Brussel opowiadała o swojej miłości do pływania i satysfakcji, jaką czerpie z poruszania się w wodzie, podkreślając, że nie skupia się na biciu rekordów. Dla niej najważniejsze jest samo pływanie, zabawa i uczucie zwycięstwa.

Zaczęła pływać w wieku 58 lat, co pokazuje, że odkrywanie nowych pasji jest możliwe nawet po przejściu na emeryturę. Przed rozpoczęciem swojej pływackiej kariery, Brussel skupiała się na codziennych obowiązkach, mając mało czasu na hobby.

W swoich wypowiedziach dla mediów lokalnych wspominała, że nauczyła się pływać będąc dzieckiem, dorastając w dużej rodzinie w pobliżu Amsterdamu, gdzie lokalne zbiorniki wodne były popularnym miejscem rozrywki.

W 1959 roku razem z mężem przeprowadziła się do Kanady, osiedlając się w Grand Forks. Po latach postanowiła wrócić do pływania, od tego czasu regularnie uczęszczając na treningi dwa razy w tygodniu.

Brussel, z uśmiechem opowiadając o swoim podejściu, przyznała, że jest „trochę leniwa”.

Źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz