fbpx

Firma która podniosła cenę leku na rzadką chorobę z 46 do 14 tys. euro dostała gigantyczną grzywnę

Włoska firma farmaceutyczna, która podniosła cenę leku na rzadką chorobę z 46 do 14 tys. euro., została ukarana grzywna w wysokości prawie 20 mln euro. Karę wymierzył Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków (ACM).

Włoska firma Leadiant od 2008 r. produkuje lek na rzadką chorobę metaboliczną ksantomatozę mózgowo-ścięgnistą (CTX). Jak ustalił Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków, cena leku o nazwie CDCA-Leadiant stopniowo rosła od 46 do 14 tys. euro za 100 kapsułek.

Jak informuje Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków, pacjenci są całkowicie uzależnieni od leku i muszą go przyjmować przez całe życie.

Regulator stwierdził, że firma nadużyła dominującej pozycji monopolisty, aby „wzbogacić się kosztem pacjentów i społeczeństwa”. Dlatego ACM nałożył na Leadiant 19 569 500 euro kary.

— Producenci leków, którzy wprowadzają na rynek niedrogie innowacyjne leki, wnoszą istotny wkład w społeczeństwo, na którym mogą również zarabiać pieniądze — twierdzi Martijn Snoep, cytowany w komunikacie prasowym prezes ACM.

— Tutaj widzimy coś zupełnie innego. Leadiant dokonał ogromnego podniesienia ceny działającego od dawna leku przy ograniczonej inwestycji i niewielkim ryzyku. Tu w ogóle nie ma innowacji — uważa Snoep.

Źródło: acm.nl

Dodaj komentarz