fbpx

Czy przezroczyste drewno w przyszłości może zastąpić szkło?

Jak ogłaszają naukowcy z Uniwersytety w Maryland, opracowany przez nich nowy sposób na wytwarzanie przezroczystego drewna, umożliwia im uzyskać zamierzony efekt bez zmniejszania trwałości materiału. Przygotowane tą metodą przezroczyste drewno przepuszcza 90% światła, jest mocniejsze i lżejsze od szkła oraz zapewnia lepszą izolację.

Świat nauki już od jakiegoś czasu szukał alternatywy dla szkła do prac budowlanych.  Przodującym pomysłem było właśnie przezroczyste drewno, jednakże dotychczasowy proces jego wytwarzania wymagał wielkiej ilości środków chemicznych, aby pozbyć się ligniny (jeden z podstawowych składników drewna) na, wskutek czego zmniejszana była trwałość materiału.

Nowa metoda pozyskiwania przezroczystego drewna, przedstawiona przez naukowców z Maryland w czasopiśmie “Science Advances” – jest skuteczna, tania i prosta w wykonaniu nawet samemu, gdy zaznajomimy się z procesem.

Otrzymane w ten sposób przezroczyste drewno okazało się 50 razy silniejsze niż materiał pozyskiwany starym sposobem.  Głównymi zaletami przezroczystego drewna jest przepuszczalność 90%
światła, jest trwalsze i lżejsze od szkła i zapewnia lepszą izolację.  Niezwykła wytrzymałość nowego materiału sprawia, że może on być nawet materiałem nośnym dla konstrukcji całego domu. Doskonale sprawdza się także w oknach i dachach. Materiał ma także potencjalne zastosowania w produkcji wyświetlaczy do urządzeń wykorzystywanych w trudnych warunkach i reflektorach samochodowych.

Naukowcy zapewniają, że materiał może sprawdzić się zarówno w oknach i dachach, jak i jako materiał nośny przy budowie całego domu. Niewykluczone też, że będzie można wykorzystać go do produkcji wyświetlaczy do urządzeń wykorzystywanych w trudnych warunkach i reflektorach samochodowych. Być może w niedługim czasie czeka nas mała rewolucja na rynku budowlanym.

Źródło: cbc.ca
Fot. YouTube

Dodaj komentarz