fbpx

Czarnogóra oficjalnie wolna od koronawirusa

Czarnogóra stała się pierwszym europejskim krajem, który oficjalnie jest wolnym od koronawirusa.

Wprowadzone przez większość krajów restrykcje, związane z pandemią Covid-19, zdają się przynosi pozytywne skutki. Przykładem jest Czarnogóra. 24 maja tamtejszy rząd oficjalnie potwierdził, że kraj jest pierwszym państwem w Europie, w którym nie notuje się obecnie żadnego aktywnego przypadku koronawirusa.

Czarnogóra była również ostatnim krajem w Europie, w którym zdiagnozowano pierwszy przypadek koronawirusa – miało to miejsce 17 marca.

Jak informuje Czarnogórski instytut zdrowia, od 20 dni nie było tam nowych zakażeń. W tym okresie w sumie zanotowano  324 zarażonych. Aby móc ogłosić koniec epidemii potrzeba dwóch pełnych cykli inkubacji patogenu, tj. 28 dni.

Czy będzie można wyjechać na wakacje do Czarnogóry?

W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym nasuwa się pytanie, czy będzie można spędzić w tym bałkańskim kraju urlop. Czarnogóra znana jest z pięknych pejzaży, ciepłego Adriatyku i wielu ośrodków wypoczynkowych z wysokim standardem. Ludzie z całego świata co roku na wakacje wybierają ten kierunek. W okresie letnim mamy pewność, że zawsze trafimy na piękną pogodę.

Epidemia jednak zawiesiła nasze plany wakacyjne. Wiele krajów zabrania wjazdów na ich teren. Jak będzie z Czarnogórą?

Chwilowo nie jest to do końca pewne. Rząd planuje wdrożyć system „kontrolowanej turystyki’. Ten sektor gospodarki jest tutaj bardzo ważny i stanowi 20% krajowego PKB. Podejrzewa się, że będzie taka możliwość, gdyż kraj bardzo by stracił na zamknięciu się na turystów. Na razie wiadomo, że do  końca czerwca linie lotnicze Montenegro Airlines mają zawieszone loty.

Sekretarz stanu czarnogórskiego Ministerstwa Zrównoważonego Turystyki, Damir Davidović ogłosił, że rozważane jest udostępnienie 16 metrów kwadratowych plaży, dla każdej odpoczywającej rodziny. Planowana jest też codzienne odkażanie sprzętu plażowego, a także węzła sanitarnego.

Dodaj komentarz