fbpx

Masz obniżony nastrój? Wykonaj „akt dobroci”. Rezultaty zdumiewają!

W czasopiśmie „Journal of Positive Psychology” opublikowano wyniki najnowszych badań z udziałem osób chorujących na depresję. Z eksperymentu wynika, że pomaganie innym przynosi zaskakujące, bo największe skutki terapeutyczne.

Najnowsze badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Ohio. Do udziału w eksperymencie zaproszono 122 osoby chorujące na depresję, a następnie podzielono je na trzy grupy. Pierwsze dwie zostały objęte technikami charakterystycznymi dla metodyki terapii behawioralno- poznawczej – uczestnicy mieli identyfikować negatywne wzorce myślowe i zamieniać je na bardziej konstruktywne. Członkowie tych grup mieli również aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym.
Trzecia grupa dostała inne zadanie. Naukowcy poprosili uczestników o robienie czegoś dla innych – osoby te miały trzy razy w tygodniu wykonywać tzw. akty dobroci – czyli robić bezinteresownie drobne rzeczy dla sąsiadów, rodziny i znajomych.
Okazało się, że osoby ze wszystkich grup uzyskiwały dobre efekty terapeutyczne. Uczestnicy zaobserwowali spadek poziomu lęku oraz symptomów depresyjnych, deklarowali przy tym większe zadowolenie z życia. Jednak to osoby z trzeciej grupy wykazały większą poprawę niż pozostali uczestnicy.

Wyniki te są zachęcające, ponieważ sugerują, że wszystkie trzy interwencje badawcze skutecznie zmniejszają stres i poprawiają satysfakcję. Ale akty życzliwości osób z trzeciej grupy nadal wykazywały przewagę zarówno nad działaniami społecznymi, jak i ponowną oceną poznawczą, sprawiając, że ludzie czuli się bardziej związani z innymi ludźmi, co jest ważną częścią dobrego samopoczucia – wyjaśnił w Journal of Positive Psychology, współautor badania, David Cregg.

Warto dodać, że wspomniane „akty dobroci” nie były czymś trudnym czy wymagającym. Akty te polegały na pieczeniu ciasteczek dla wspólnoty, podwiezieniu przyjaciela czy pisaniu życzliwych liścików dla współlokatorów ze słowami zachęty. A więc tyle, ile każdy z nas jest w stanie zrobić każdego dnia. Co ciekawe, osoby z pozostałych grup, których zadaniem było uczestnictwo w wydarzeniach społecznych nie deklarowały podobnych rezultatów.

Jest coś szczególnego w okazywaniu życzliwości, co sprawia, że ludzie czują się związani z innymi. Nie wystarczy po prostu przebywać z innymi ludźmi, uczestniczyć w zajęciach społecznych – podsumowała współautorka Jennifer Cheavens.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: Dobre uczynki mogą być najlepszym lekarstwem na depresję i lęki | F7dobry

 

 

One thought on “Masz obniżony nastrój? Wykonaj „akt dobroci”. Rezultaty zdumiewają!

  • 27 listopada 2023 at 17:14
    Permalink

    Swego czasu wykonalem wiele aktów dobroci, teraz sam chetnie bym jej doswiadczyl, ale coz..

    Reply

Dodaj komentarz