fbpx

Czterolatek został jednym z najmłodszych pisarzy świata. Chłopiec właśnie podpisał umowę na publikację książki

Czteroletni Brytyjczyk Nadim Shamma-Sourgen został jednym z najmłodszych pisarzy na świata. W przyszłym roku ukaże się jego pierwsza książka.

Nadim jest autorem wierszy na temat natury i codziennych czynności. Jego talent dostrzegła poetka i nauczycielka Kate Clanchy, laureatka tegorocznej nagrody Orwella. Autorka została nagrodzona za książkę „Kilka Dzieciaków, które uczyłam i lekcje, których mi udzielili” („Some Kids i Taught and What They Taught Me”). W konkursie wyróżniano teksty dotyczące różnych zagadnień politycznych, wplecionych w sztukę.

Fenomenalny talent czterolatka

Clanchy odkryła talent chłopca podczas zajęć z literatury na Uniwersytecie w Reading. Pisarka zaczęła publikować twórczość chłopca na swoich profilach społecznościowych. Utwory Nadima szybko zyskały sobie przychylność czytelników. Rosnąca popularność czterolatka doprowadziła do wywiadu na żywo w telewizji Sky News, a także do zainteresowania świata wydawniczego.

Podczas wywiadu mama chłopca zdradziła, że Nadim wciąż uczy się czytać i pisać, dlatego często dyktuje jej swoje poematy.

https://twitter.com/SkyNews/status/1267377928100368386?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1267377928100368386%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.antyradio.pl%2FNews%2FCzterolatek-najmlodszym-pisarzem-swiata-Chlopiec-wlasnie-podpisal-umowe-na-publikacje-ksiazki-42761

Kate Clanchy  w ten sposób wypowiedziała się o talencie młodego pisarza.

„Nie tweetowałam tych poematów, dlatego że przypominały pracę dorosłych. Wręcz przeciwnie – dlatego, że były tak niewinnie dziecięce. Nadim posiada niezwykle rzadką umiejętność wypowiadania się obrazami. Obrazowego przedstawienia tego, jak to jest być czterolatkiem i kochać swoją mamę i robaki, zastanawiać się nad naturą złych bohaterów, radością kąpieli, czy samej miłości. Pojedyncze poematy wzruszyły tysiące ludzi na Twitterze, ale uważam, że będą działać jeszcze lepiej, jako całość. Stworzą świat pełen brokatu i uścisków. To będzie szczególna książka, którą będziemy mogli dzielić się z dziećmi”.

Zainteresowanie świata wydawniczego

Jak poinformował brytyjski magazyn The Guardian, chłopiec dostał od wydawnictwa Walker Books ofertę wydania pierwszej książki, która zawierać ma jego dotychczasową twórczość.

Jedna z menadżerek wydawnictwa, Denise Johnstone-Burt przyznała, że jest zachwycona, że ktoś w tak młodym wieku potrafi pisać w tak wrażliwy i czuły sposób.

– Te poematy mówią o ważnych uczuciach, jak miłość i samotność, a Nadim potrafi odnaleźć idealne słowa na ich opisanie. Są proste, ale równocześnie inspirujące i posiadają własną mądrość – dodała w rozmowie z The Guardian.

Zbiór poematów ma zostać wydany w przyszłym roku. Nadim jest bardzo podekscytowany tym co się wokół niego dzieje.

– Lubię pisać wiersze na temat natury. Cieszę się, że moje poematy trafią do książki. Czy gdy już będą w książce, mogę poprosić o swoją kopię? – powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Jeden z najmłodszych pisarzy na świecie

Według magazynu The Guardian, Nadim Shamma-Sourgen będzie jednym z najmłodszych pisarzy świata. Autorzy artykułu, poświęconego osiągnięciom Brytyjczyka specjalnie zajrzeli do Księgi Rekordów Guinnessa, by sprawdzić, kto dzierży miano najmłodszego pisarza.

Okazało się, że Nadim Shamm-Sourgen znajdzie się na tej liście obok z Dorothy Straight, która w wieku czterech lat napisała „How The World Began”. Powieść ukazała się w 1964 roku, gdy dziewczynka miała 6 lat. Najmłodszym autorem jest natomiast Thanuwana Serasinghe ze Sri Lanki, którego napisana w trzy dni powieść „Junk Food” została wydana w 2017 roku, gdy chłopiec miał 5 lat.

Źródło: The Guardian

Dodaj komentarz