fbpx

Dziwidło olbrzymie zakwitnie już niedługo w Polsce. Ogród botaniczny udostępnił transmisję online

Dziwidło olbrzymie jest specyficzną rośliną, która kwitnie niezwykle rzadko. Niedługo jej wyjątkowy kwiat będzie można podziwiać w szklarni tropikalnej Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Kwiatostan tej tropikalnej rośliny może osiągnąć niemal trzy metry wysokości i ponad półtora metra szerokości, a cała roślina z korzeniem może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Botanicy czekają na rozkwit rośliny, a zainteresowanych zapraszają do udziału w transmisji online z tego nietypowego wydarzenia.

Amorphophallus titanum, czyli dziwidło olbrzymie, kwitnie niezwykle rzadko. „Pierwszy raz zakwitnie u nas dziwidło olbrzymie. Według naszej wiedzy będzie to również pierwsze kwitnienie w Polsce!” – poinformowali podekscytowani pracownicy Ogrodu Botanicznego UW.

Zainteresowanie egzotyczną rośliną jest tak duże, że postanowiono uruchomić transmisję online. Dziwadło olbrzymie kwitnie bardzo rzadko, gdy jednak do tego dochodzi, staje się to wielką sensacją. Roslina zapylana jest głównie przez owady, które zwabiane są mocnym zapachem. Przebywanie obok dziwidła może być nieprzyjemne, ponieważ wydziela zapach padliny, który jest potęgowany przez podwyższoną temperaturę wewnątrz kwiatostanu, ale też i jego wysokość. Rozchodzi się więc na duże odległości, by móc w jak najszybszym tempie zgromadzić możliwie najwięcej zapylaczy. Co ciekawe, roślina ta kwitnie zaledwie przez kilka dni.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, w związku z ogromnym zainteresowaniem kwitnieniem dziwadła olbrzymiego, uruchomił na swojej stronie transmisję online, dzięki której można o każdej porze dnia „podglądać” wyjątkową roślinę. Rok temu transmisję z kwitnienia dziwadła przygotowało belgijskie Meisen.

Dodaj komentarz