fbpx

Zmieńmy lato starszych samotnych osób – ruszyła właśnie kolejna edycja wakacyjnej akcji Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”

W maju pani Zofia skończyła 85 lat. Nie ma rodziny. Porusza się o kulach. Sama nie wyjdzie z domu. Zostało jej tylko wspomnienie wakacji sprzed lat. I okno… To w nim spędza większość dnia, to tam łapie promienie słońca. – Patrzę na ludzi, na tę zieleń piękną, a mój żywot zamyka się w czterech ścianach – mówi. Tęsknię za zieloną trawą, szumem drzew i mleczami na łące – dodaje pani Zofia.

  • Starsze samotne osoby latem spędzają całe dnie w czterech ścianach swoich dusznych mieszkań – podkreśla Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”, które pomaga osamotnionym starszym osobom. – One nie mają szans na samodzielny wakacyjny wyjazd: przez stan zdrowia, ograniczoną mobilność, trudną sytuację finansową. Co im pozostaje? Zazwyczaj okno i telewizor – dodaje.

Stąd pomysł na jednodniowe wycieczki za miasto dla podopiecznych Stowarzyszenia. Ruszyła właśnie kolejna edycja wakacyjnej akcji.

mbu1

  • Tych kilka godzin za miastem to dla naszych podopiecznych wielka rzecz – przekonuje Joanna Jaworska, koordynatorka wolontariatu w Stowarzyszeniu. – Tam, na łonie przyrody, z dala od miejskiego hałasu mogą odpocząć od samotności i problemów, spędzić czas wśród ludzi. Zwłaszcza że oprócz zieleni i świeżego powietrza, mają wolontariuszy, którzy służą ramieniem, pomogą wsiąść do autokaru, przejść kilka kroków – zaznacza.

W organizacji wyjazdów może pomóc każdy. – Jednorazowo na wycieczkę możemy zabrać 30 osób, a pod opieką mamy blisko 300 samotnych starszych osób w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Chcemy, żeby każda z nich mogła choć raz wyjechać tego lata na wycieczkę za miasto. Dlatego wsparcie darczyńców jest tak ważne – mówi Joanna Mielczarek.

Akcję Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” można wesprzeć poprzez stronę Stowarzyszenia.

Czytaj więcej na wiadomosci.onet.pl

Foto: materiały prasowe

Dodaj komentarz