fbpx

18-latka własnoręcznie zbudowała pojazd dla niepełnosprawnej babci

Trzy lata temu, 15-letnia wówczas Aleksandra Szendzielorz została laureatką międzynarodowego etapu konkursu Toyota Dream Car Art Contest. Ten sukces zainspirował ją, by zbudować własny pojazd i pomóc babci, mającej trudności z chodzeniem. Tak marzenia stają się rzeczywistością.

Nowe rozwiązania technologiczne wymagają wyobraźni. Jeśli firma chce się utrzymać pozycję najbardziej innowacyjnej firmy w branży motoryzacyjnej, potrzebuje świeżych pomysłów oraz głębokiego zrozumienia potrzeb i marzeń klientów. Toyota co roku organizuje międzynarodowy konkurs plastyczny: „Toyota Dream Car Art Contest”.

Od 2006 roku do siedziby firmy w Japonii przysyłane są najlepsze prace dzieci, biorących udział w konkursie. To prawdziwa kopalnia pomysłów i jednocześnie źródło wiedzy o tym, co jest ważne dla twórczych, uzdolnionych młodych ludzi, którzy za dekadę lub dwie zaczną wnosić swój wkład w światową gospodarkę i jednocześnie prowadzić samochody. W ubiegłorocznej edycji konkursu wzięło udział 875 tys. młodych artystów z 81 krajów świata.

Aleksandra Szendzielorz startowała w konkursie dwukrotnie: w 2012 roku została jednym z finalistów. Jej prace znalazły się wśród 90 najlepszych z całego świata. W 2013, ponownie jako laureatka polskiej części konkursu, stanęła do międzynarodowej rywalizacji i znalazła się w gronie zwycięzców. W nagrodę – wraz z rodzicami – została zaproszona do Japonii. Oprócz talentu plastycznego, jurorzy docenili u Oli wartości wspólne z filozofią Toyoty i konsekwentne dążenie do celu. Dla dziewczynki konkurs był impulsem do tego, by zacząć wcielać swoje teoretyczne pomysły w życie i pierwszym krokiem do realizacji marzeń.

Jej praca przedstawiała samochód, sterowany myślami, mający pomagać w codziennym życiu osobom niepełnosprawnym. 18-letnia dziś Ola, wraz z grupą przyjaciół postanowiła zbudować dla swojej babci pojazd, który ułatwi jej poruszanie się. Niewielki skuter jest napędzany silnikiem elektrycznym i powstał z używanych części oraz przedmiotów codziennego użytku.

Źródło: materiały prasowe, fot: youtube

Dodaj komentarz