fbpx

Nowe prawo budowlane ochroni ptaki

Szklane elewacje wieżowców to śmiertelna pułapka, w którą wpada miliardy ptaków rocznie. Nowa ustawa ma skłonić deweloperów do stawiania konstrukcji, która uwzględnia bezpieczeństwo latających zwierząt.

W przestrzeni powietrznej żyje biliony organizmów, w tym ptaków, nietoperzy czy insektów. W wyniku działalności człowieka, siedlisko to ulega dynamicznym przekształceniom. W miastach powstają coraz wyższe budynki, które emitują coraz więcej światła. Z druzgocącego raportu Cornell Lab of Ornithology wynika, że zwierzęta latające mają wielkie trudności z przystosowaniem się do zmodyfikowanego ekosystemu.

W USA ginie rocznie nawet miliard ptaków

Spośród 450 gatunków ptaków wędrownych występujących w Ameryce Północnej, aż 80 proc. z nich migruje w nocy. Podróże te często kończą się dla nich przypadkową śmiercią. Z powodu wieżowców w samych tylko Stanach Zjednoczonych ginie rocznie od 100 mln do nawet miliarda ptaków wędrownych. Ptaki przelatujące nad metropoliami oślepiane są przez iluminacje, w tych okolicznościach lustrzane fasady drapaczy chmur są dla nich praktycznie niezauważalne.

Nowe prawo ochroni ptaki zabijane przez wieżowce

Kilka dni temu Rada Miasta Nowy Jork uchwaliła pionierskie przepisy aktualizujące kodeks budowlany, które mają zmusić deweloperów i architektów do stawiania bezpieczniejszych konstrukcji wieżowców. Nowe prawo zacznie obowiązywać w grudniu 2020 roku. Projekt ustawy wymaga, aby szklane elewacje budynków, które mają więcej niż 23 metry wysokości, czyli około 7 kondygnacji, były bardziej widoczne dla ptaków. Proponowane rozwiązania to m.in. stosowanie spiekanego szkła posiadającego ceramiczne linie lub inne wyraźne znaki na powierzchni które sprawiają, że wieżowce stają się mniej przezroczyste. Nowe przepisy nie będą miały wpływu na konstrukcje, które już stoją, chyba że planowana będzie ich renowacja.

Dodaj komentarz