fbpx

Politechnika Wrocławska. 73-latek spełnił marzenie sprzed 50 lat

Dr inż. Tadeusz Sawicki to kolejna osoba, która udowadnia, że jeżeli chodzi o spełnianie marzeń, górna granica wieku nie istnieje. Inżynier z wieloletnim doświadczeniem po latach wrócił na Politechnikę Wrocławską i po blisko 50 latach od odebrania dyplomu magistra zdobył właśnie doktorat.

Świeżo upieczony doktor Wydziału Mechanicznego ma obecnie 73 lata. Pan Tadeusz o doktoracie marzył od 1973 roku, kiedy to skończył studia. Niestety na zdobycie dodatkowego tytułu zabrakło czasu, głównie ze względu na obowiązki służbowe.

O doktoracie marzyłem już w trakcie studiów, cztery lata po ich ukończeniu opublikowałem nawet artykuł w magazynie naukowo-technicznym „Mechanik”. Niestety zawirowania życiowe sprawiły, że nie udało mi się tego – opowiada dr inż. Tadeusz Sawicki.

W trakcie swojej kariery pan Tadeusz przez wiele lat związany był z przemysłem i projektowaniem różnych rozwiązań inżynierskich. Jest autorem trzech patentów. Publikował również w takich wydawnictwach jak: „Mechanik”, „Napędy i Sterowanie” oraz w Wydawnictwie Politechniki Krakowskiej (w sumie posiada osiem publikacji).

Do pomysłu obrony doktoratu wrócił w 2019 roku, kiedy to poprosił prof. Przemysława Moczko z Politechniki Wrocławskiej, żeby ten został jego promotorem. – Miałem już przyjemność blisko z nim współpracować, gdy byłem zatrudniony w firmie APC Presmet w Opolu, stąd mój wybór – argumentuje dr Sawicki, który zdecydował się na postępowanie doktorskie w trybie eksternistycznym.

73-latek przygotował pracę zatytułowaną „Metoda minimalizacji luzu międzyzębnego w napędach zębatkowych”. Skupił się w niej na znalezieniu rozwiązania konstrukcyjnego typu drugi zębnik dla obrabiarki. Ma ono pozwolić na eliminacje luzu międzyzębnego i jednocześnie umożliwić jego wmontowanie do korpusu obrabiarki. Wynik badań zaprezentował podczas obrony doktoratu, która z wynikiem pozytywnym odbyła się 14 grudnia. Oficjalnie stopień doktora Tadeusz Sawicki otrzymał 20 grudnia podczas posiedzenia Rady Dyscypliny Naukowej Inżynieria Mechaniczna.

Doktorat to zwieńczenie mojej kariery zawodowej, podczas której udało mi się stworzyć autorskie rozwiązania szeregu problemów technicznych oraz związane z nimi patenty – komentuje dr Tadeusz Sawicki.

 

Źródło: wroclife.pl

Foto: Politechnika Wrocławska

Dodaj komentarz