Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży już otwarte
Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży to nowoczesna placówka stworzona dzięki współpracy Fundacji TVN, Centrum Zdrowia Dziecka i Ministerstwa Zdrowia. Ośrodek został powołany w odpowiedzi na rosnącą skalę problemów zdrowia psychicznego u młodych osób. Pierwsi pacjenci trafią tu już w lutym 2025 roku, a w piątek odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia.
Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w Europie, oferujący kompleksową i wyspecjalizowaną opiekę. Budynek zajmuje 6 tys. m² i mieści dwie kliniki – psychiatrii i onkologii. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 100 mln zł, a jej finansowanie zapewniły Fundacja TVN i Ministerstwo Zdrowia.
– Fundacja TVN od 23 lat angażuje się w budowanie lepszej, bardziej inkluzywnej i przede wszystkim nowoczesnej opieki zdrowotnej w Polsce. To centrum jest tego wspaniałym zwieńczeniem – powiedziała Zuzanna Lewandowska, prezes Fundacji TVN.
– Fundacja TVN pod swoim szerokim parasolem działań zawsze stara się odpowiadać na najbardziej pilne potrzeby społeczne oraz sytuacje kryzysowe. Tak było w przypadku pandemii, wojny w Ukrainie czy powodzi w Polsce. Niewątpliwie opieka nad stanem zdrowia psychicznego w naszym kraju jest kluczowym elementem tego, jakie w przyszłości będzie polskie społeczeństwo i nowe pokolenia — dodała Lewandowska.
„Wyjątkowy kamień milowy”
— Dzisiejszy dzień jest wyjątkowym kamieniem milowym w pracy Fundacji. Jest to ogromny projekt – mówiła Lewandowska podczas otwarcia Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży. Jak podkreśliła, placówka dostarcza rozwiązania, które są najnowocześniejsze i odpowiadają na najpilniejsze potrzeby społeczne.
— To jest bardzo nowoczesne centrum i nie czuć, że to jest szpital. To jest na światową skalę, a na pewno najlepsze w Europie tego typu miejsce, m.in. z powodu usytuowania w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie nasi pacjenci będą mogli otrzymywać kompleksową pomoc – stwierdziła. – To przykład tego, w jaki sposób ochrona zdrowia może w Polsce wyglądać i chcemy do tego przyłożyć naszą rękę, a na pewno nasze serca — podkreśla.
„To ważny krok”
Kasia Kieli, przewodnicząca Rady Fundacji TVN i prezes Warner Bros. Discovery w Polsce, przypomniała, że idea Centrum powstała w 2020 roku w ramach obchodów 20-lecia Fundacji. – Zależało nam na projekcie trwałym, ambitnym i otwartym na rozwój. Tak narodził się pomysł stworzenia tego Centrum – powiedziała.
Podkreśliła również, że placówka odpowiada na problem, który dotyka 20-25% dzieci i młodzieży, a pandemia dodatkowo pogłębiła trudności w dostępie do pomocy. – To wyjątkowe miejsce pozwoli młodym pacjentom szybciej wracać do zdrowia, a lekarzom rozwijać swoje umiejętności.
Dzięki wsparciu darczyńców, Fundacja TVN prowadzi także akcję „Zdrowie w głowie”, w ramach której powstanie 30 gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych w całej Polsce.
Poradnia i oddział
W Klinice Psychiatrii znajdują się poradnia z siedmioma gabinetami i Oddział Dzienny Psychiatryczny. Placówka zapewni także wsparcie rodzicom pacjentów, organizując grupy wsparcia i warsztaty.
– Problemy psychiczne muszą być leczone w szpitalu wysokospecjalistycznym, bo tylko tam, gdzie jest intensywna terapia, możliwość wykonania całodobowo tomografii, RTG, rezonansu, można postawić właściwe rozpoznanie. Jest wiele zaburzeń psychicznych, które maskują choroby organiczne i wtedy jest potrzebne przekierowanie tego pacjenta natychmiast do wysokospecjalistycznej opieki pediatrycznej – mówił dyrektor Marek Migdał.
Od 1 lutego Centrum zacznie przyjmować pacjentów. Szacuje się, że w ciągu roku placówka obsłuży kilkaset dzieci na ostrych dyżurach, tysiąc w oddziale dziennym oraz 7 tys. porad ambulatoryjnych. Kliniki psychiatrii i onkologii umieszczono obok siebie, aby zapewnić pacjentom kompleksową opiekę, również w zakresie zdrowia psychicznego.
W planach jest stworzenie ogrodu sensorycznego, który będzie wspierał młodych pacjentów w powrocie do zdrowia. Jego budowa zostanie sfinansowana przez firmę Amazon.
Więcej przyjmowanych osób
Średnia, roczna liczba hospitalizacji wynosi ponad 3000 pacjentów. Dzięki nowej lokalizacji zwiększy się liczba przyjmowanych osób, a także poprawią się warunki lokalowe i komfort pacjentów.
– To, że zarówno diagnoza, jak i terapia w Centrum będzie holistyczna, jest niezwykle ważne, ponieważ taki jest współczesny model w psychiatrii. Ta kompleksowość ma dwa wymiary. Z jednej strony, gdy choruje psychika, choruje ciało. I odwrotnie – gdy choruje ciało, choruje psychika. Nie da się tego oddzielić — powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
– Dlatego najlepszym z możliwych pomysłów jest to, żeby oddział psychiatrii był w szpitalu, który ma specjalistów we wszystkich innych dziedzinach medycyny. Ogromnie się cieszę, że Ministerstwo Zdrowia mogło przyczynić się do powstania tego Centrum — zaznacza.
Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży otwarte!