fbpx

Ta nowa metoda ratuje życie. Eliminuje niedobór ważnego enzymu jeszcze w łonie matki

Po raz pierwszy w historii udało się wewnątrz macicznie podać lek dziecku cierpiącemu na rzadką chorobę genetyczną i w konsekwencji zapobiec jego śmierci.

Dzięki tej metodzie choroba Pompego może być leczona wewnątrz macicznie i stanowi nowy, ratujący życie standard opieki, który jest bezpieczny i skuteczny zarówno dla matki, jak i dziecka.

W Kanadzie rodzice 16-miesięcznej Ayli odetchnęli z ulgą, kiedy urodziła się zgodnie z oczekiwaniami, bez oznak choroby, która może powodować śmiertelne komplikacje sercowe. Dysfunkcja  dotyka mniej niż 1 na 100 000 niemowląt, ale to dziedziczne schorzenie wynikające z wadliwej kopii genu jest często śmiertelne.

Dotychczas, leczenie rozpoczynano po urodzeniu dziecka, i znane jest jako enzymatyczna terapia zastępcza (ERT), polegająca na wstrzykiwaniu enzymu krytycznego dla zdrowego funkcjonowania serca. Choroba Pompego znana jest jako “lizosomalne zaburzenie magazynowania” i jest spowodowana niedoborem lizosomalnej α-glukozydazy (kwaśnej maltazy) – enzymu niezbędnego do prawidłowego metabolizmu glikogenu. Niedobór ten powoduje zwiększone odkładanie glikogenu w wątrobie, mięśniach, sercu, komórkach glejowych, jądrach ruchowych pnia mózgu i rogach przednich rdzenia kręgowego.

Płody i niemowlęta, takie jak Ayla, nie mogą produkować enzymu, i w konsekwencji toksyczne nagromadzenie glikogenu może uszkodzić serce i prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego.

Glikogen utrudnia ich małym sercom pompowanie krwi, co prowadzi do osłabienia mięśni, a śmierć następuje zazwyczaj w ciągu 2 lat.

W marcu 2021 r. matka Ayli zgłosiła się do szpitala położniczego w Ottawie i w ciągu kolejnych tygodni otrzymała 6 zastrzyków leku dla niemowląt  o nazwie alglukozydaza alfa do pępowiny – metodą dostarczania, która jest znana w leczeniu anemii u płodu.

Ayla urodziła się zgodnie z planem, bez żadnych oznak choroby. Osiągnęła normalne parametry rozwojowe i nie wykazuje utraty funkcji motorycznych. Nadal otrzymuje regularnie ERT. Wyniki zostały opracowane i opublikowane w New England Journal of Medicine.

Nasze wyniki potwierdzają, że ERT podane wewnątrzmacicznie tłumi lub nawet zatrzymuje proces chorobowy w okresie płodowym – napisali lekarze w opisie przypadku. Ponadto nasze wyniki sugerują, że przesunięcie okna dla interwencji terapeutycznej do okresu prenatalnego może jeszcze bardziej poprawić wyniki poporodowe.

 

Źródło: Good News Network

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz