fbpx

Co na przeziębienie dla dorosłych?

Przeziębienie to niezwykle uciążliwa choroba, którą wywołują wirusy. Jest przenoszona drogą pokarmową lub kropelkową. Warto pamiętać, że niektóre wirusy mogą przez wiele godzin czyhać na swe ofiary na klamkach, poręczach, słuchawkach telefonów i wielu innych miejscach. Do najczęstszych objawów przeziębienia zalicza się między innymi katar, drapanie w gardle, zatkany nos, chrypkę, kaszel i złe samopoczucie. Jakie leki warto stosować, by jak najszybciej dojść do zdrowia?

Jakie leki stosować przy przeziębieniu?

Kiedy dopadnie nas choroba, to zazwyczaj wracamy do zdrowia we własnym domu. Jakie leki na przeziębienie dla dorosłych gemini.pl/kategoria/zdrowie/przeziebienie-i-grypa pomogą uporać się z tą dolegliwością? Polecanym środkiem jest Theraflu oraz Polopiryna Compex. Można się także wspomagać tabletkami lub kapsułkami ułatwiającymi odkrztuszanie oraz lekami udrażniającymi zatoki i nos. Kiedy przeziębienie jest niezwykle mocne, powinniśmy skorzystać również z syropów i zawiesin oraz herbat ziołowych. Jeżeli po zastosowanej kuracji przeziębienie nie ustępuje lub jeszcze się wzmaga, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i przepisze właściwe lekarstwa.

Co pomaga w leczeniu?

Oprócz przyjmowania leków w okresie przeziębienia warto dużo odpoczywać i spożywać znaczną ilość płynów. Właściwe nawodnienie organizmu pomoże nam szybciej pozbyć się choroby, a odpoczynek przyczyni się do zmniejszenia ryzyka powikłań. Warto też pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Duże znaczenie ma także utrzymywanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w pokoju chorego. Najlepiej, gdy temperatura oscyluje w granicach 20-21 stopni Celsjusza. W okresie jesienno-zimowym oraz wiosennym trzeba zachowywać szczególną czujność, bo jest to czas największej ilości zachorować. Dlatego nie może nam w tym czasie zabraknąć odpowiednich leków w domowej apteczce. Szczególnie istotne będą preparaty z dużą zawartością witaminy C.

Paracetamol i ibuprofen

Spora liczba preparatów i leków na przeziębienie zawiera w sobie paracetamol. Zalicza się go do łagodnych, ale zarazem skutecznych substancji o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Co ważne, może być przyjmowany zarówno przez dorosłych, jak i niemowlęta, dzieci, kobiety w ciąży, kobiety karmiące oraz seniorów. Oczywiście sam preparat powinien być dostosowany do poszczególnej grupy pacjentów, by sposób leczenia okazał się skuteczny i bezpieczny. Podobnym w działaniu lekiem jest ibuprofen. Różni się nieco od paracetamolu, gdyż jest uznawany za niesteroidowy lek przeciwzapalny. Preparat ten jest szczególnie polecany przy infekcji dróg oddechowych, gdyż działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. To oznacza, że dzięki niemu możemy kompleksowo złagodzić uporczywe stany chorobowe.

Podczas przeziębienia trzeba pamiętać, że dobór leków ma znaczenie. Odpowiedni preparat to taki, który będzie dobrany pod względem typu choroby i nie zakłóci właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Wydaje się, że dobrą metodą walki z przeziębieniem będzie użycie saszetek rozpuszczanych w gorącej wodzie. Świetnie rozgrzewają organizm, a przy tym dostarczają substancji do walki z chorobą. Jednak ostateczną decyzję co do wyboru leku warto skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz