fbpx

Archeologiczna enigma. Rzymski dwunastościan wystawiony na pokaz

Na całym świecie odnaleziono zaledwie 130 egzemplarzy starożytnych rzymskich dwunastościanów, mimo to przedmioty te jednymi z największych archeologicznych zagadek. Jeden z tych tajemniczych artefaktów został niedawno wystawiony w muzeum w Lincoln, w Wielkiej Brytanii, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano go szerszej publiczności.

Dwunastościan, który znalazł swoje miejsce w brytyjskim muzeum, został odkryty latem 2023 roku przez miłośników archeologii. Jest to jeden z 33 takich przedmiotów znalezionych w Wielkiej Brytanii, a jego pochodzenie datuje się na czasy starożytnego Rzymu.

Funkcja tych artefaktów pozostaje nieznana; mogły służyć do celów rytualnych, religijnych, obronnych, a nawet jako zabawki. Wzmianki o dwunastościanach nie zostały odnotowane w żadnych zachowanych rzymskich tekstach.

Artefakt znaleziony w pobliżu Lincoln ma około 1700 lat, wysokość 8 cm i waży 245 gramów. Został odnaleziony na szczycie wzgórza w dużym, starym dole, co wskazuje na to, że mógł być tam umieszczony celowo. Richard Parker z Norton Disney History and Archaeology Group, organizacji zrzeszającej archeologów-amatorów, wskazał na doskonały stan zachowania przedmiotu, podkreślając, że jest on kompletny i nieuszkodzony.

Dodaj komentarz