fbpx

Spanie na lewym boku zmieni samopoczucie i poprawi twoje zdrowie

 

Wszyscy wiemy, że to jak długo śpimy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Okazuje się, że równie ważnym jest to w jakiej pozycji zasypiamy.

Cześć badaczy twierdzi, że dzięki spaniu na lewym boku lepiej się wyśpimy i będziemy zdrowsi. Ta teoria pochodzi z Ayruvedy, będącej holistycznym podejściem do zdrowia i medycyny, wywodzącym się z Indii. O co więc chodzi ze spaniem na lewym boku? Otóż taka pozycja ma dobry wpływ na trawienie, kręgosłup, a nawet ułożenie serca względem innych organów.

Wpływ na układ limfatyczny

Według medycyny Ayruvedyjskiej, spanie na lewym boku ułatwia organizmowi filtrowanie płynu limfatycznego przez węzły chłonne, ponieważ lewa strona ciała jest dominującą w tej funkcji. Badania przeprowadzone przez współczesną medycynę potwierdzająca, że ta pozycja wspomaga proces oczyszczania mózgu. Natomiast spanie na prawym boku, może zmniejszyć skuteczność układu limfatycznego.

Wspomaga trawienie

Spanie na lewym boku ułatwia organizmowi, przenosić przetrawioną treść pokarmową z jelita grubego do okrężnicy. Najnormalniej w świecie pomagamy grawitacji, robić co do niej należy. To zwiększy szanse na wypróżnienie się zaraz po obudzeniu.

Ale to nie koniec. Gdy zaśniecie na lewej stronie, Wasz żołądek i trzustka będą swobodnie zwisać, co wspomoże wytwarzanie enzymów i procesy trawienne.

21466153303OKŁADKA

Idealna pozycja dla kobiet w ciąży

Lekarze latami zalecali, by kobiety w ciąży spały na lewym boku. Taka pozycja odciąży serce, gdyż grawitacja poprawi krążenie krwi i drenaż limfatyczny w kierunku aorty. Warto stosować ten sposób niezależnie od płci.

Pomoc w zgadze

Badania opublikowane w The Journal of Clinical Gastroenterology mówią, że układanie się na lewym boku może złagodzić objawy refluksu. Powodem jest ułożenie żołądka tej samej stronie. Leżenie na prawym boku, może te objawy nasilić! Efekty zauważycie prawie natychmiast. Jeżeli zgaga jest Waszym problemem, spróbujcie położyć się po posiłku na 10 minut. Oczywiście na lewym boku.

Ulga dla obolałych pleców

Jeżeli cierpisz na przewlekły ból pleców, to ta pozycja powinna pomóc! Zmniejsza się wtedy ucisk na kręgi, a to przynosi ulgę.

Dodaj komentarz