fbpx

Kanał Sueski w końcu odblokowany

Wszystko wskazuje na to, że Kanał Sueski został w końcu odblokowany. Po wielodniowej akcji kontenerowiec Ever Given został w końcu ściągnięty z mielizny.

Kontenerowiec Ever Given został przywrócony do stanu pływającego i jest w trakcie zabezpieczania. Jak podaje BBC, na jednym z nagrań opublikowanych w poniedziałek widać było, jak rufa statku skręciła w kierunku brzegu, tym samym otwierając przestrzeń w Kanale Sueskim.

23 marca płynący z Egiptu do Holandii kontenerowiec MV Ever Given na skutek silnych wiatrów osiadł na mieliźnie, podczas próby wykonywania skrętu. Liczący niemal 400 metrów statek zablokował Kanał Sueski, odcinając jedną najważniejszy światowych dróg transportu.

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zarządził wcześniej przygotowania do rozładowania ładunku. Chodziło o usunięcie około 20 tys. kontenerów, by łatwiej było ściągnąć jednostkę z mielizny i odblokować kluczowy szlak handlowy. Według agencji Reutera, do tej pory kontenerowiec zablokował prawie 370 innych jednostek.

MV Ever Given jest obecnie zabezpieczany po skomplikowanej akcji. Przyczyny incydentu, który sparaliżował ruch w Kanale Sueskim, wyjaśnić ma śledztwo.

Dodaj komentarz