fbpx

W swojej piwnicy znaleźli samicę żółwia. Ze złożonych przez nią jaj właśnie wykluły się młode

W listopadzie ubiegłego roku, w poznańskiej dzielnicy Świerczew miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Mieszkańcy jednego z domów odkryli w swojej piwnicy żółwia. Właściciele budynku zawiadomili straż miejską. Okazało się, że tajemnicze zwierzę to żółw błotny — gatunek występujący naturalnie w Polsce i podlegający ochronie. Opiekę nad zwierzęciem przejął pracownik Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Odkryto, że znaleziony żółw to samica, którą pod swoje skrzydła wziął dr inż. Mateusz Rawski. Z uwagi na fakt, że żółwica została wybudzona ze snu zimowego lub wcześniej była nielegalnie hodowana przez człowieka, bez odpowiedniej pomocy mogłaby nie przetrwać zimy. Dzięki opiece specjalisty nie tylko udało jej się ocalić, ale również w grudniu złożyła jaja. Po ponad sześćdziesięciu dniach inkubacji, z jaj wykluły się młode żółwie, co jest zjawiskiem rzadkim, gdyż w warunkach naturalnych żółwie błotne zwykle wykluwają się pod koniec lata lub opuszczają gniazdo na wiosnę następnego roku — informuje Uniwersytet Przyrodniczy.

— Obecnie młode odchowywane są w warunkach kontrolowanych, przyjmują żywy pokarm, co zwiększa ich szanse na potencjalne wypuszczenie na wolność. Jednak o ich dalszym losie zadecydują wyniki badań genetycznych — konieczne jest ustalenie, czy należą do rodzimej dla Polski populacji, aby nie dopuścić do jej “zanieczyszczenia” np. osobnikami z południa Europy, które nie są dobrze przystosowane do niskich temperatur w zimie — tłumaczy opiekun żółwi. Ostateczną decyzję w sprawie żółwi podejmie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

— Ten nietypowy epizod ukazuje, jak istotne jest zaangażowanie społeczności w ochronę przyrody. Dzięki szybkiej reakcji mieszkańców, współpracy ze Strażą Miejską oraz naukowej opiece, udaje się nie tylko ratować pojedyncze egzemplarze, ale także przyczyniać się do zwiększenia szansy na przetrwanie całego zagrożonego gatunku. Warto pamiętać, że każde zwierzę ma swoją rolę w ekosystemie, a troska o nie stanowi ważny krok w zachowaniu różnorodności biologicznej — podkreśla uczelnia.

Dodaj komentarz