fbpx

Wystarczą trzy dni bez kosmetyków, a obniży się poziom chemii w twoim organizmie

 

Odstawienie nawet na krótki okres szamponów, kremów i innych produktów do pielęgnacji może skutkować znacznym obniżeniem się poziomu chemikaliów, które zaburzają pracę naszych hormonów.

Badania na ten temat przeprowadziła Klinika Salud del Valle Salinas wspólnie z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkley. W czasie badania lekarze zaoferowali grupie 100 latynoamerykańskich nastolatków różne produkty do higieny osobistej, oznaczona jako wolne od jakichkolwiek substancji chemicznych, takich jak ftalany, parabeny, trikolosan i oksybenzon.

Wszystkie one są powszechnie stosowane w prawie wszystkich konwencjonalnych produktach higieny osobistej, takich jak mydła, kremy, szampony, odżywki i inne produkty do pielęgnacji włosów. Tymczasem badania wykazały, że bezpośrednio ingerują one w układ hormonalny organizmu.

Wyniki badania nie pozostawiają jakichkolwiek wątpliwości – zaledwie po trzech dniach stosowania produktów o obniżonym poziomie chemii, zaobserwowano spadek ilości chemikaliów w wydalanym moczu. Poziom metylu i propylu – parabenów powszechnie stosowanych jako konserwanty w kosmetykach, spadł o 44 i 45 procent. Metabolity dietylu, używane często w perfumach, spadły o 27 procent, a triklosan oraz benzofenon-3 spadły oba o 36 procent.

Jednym z celów naszej pracy było wygenerowanie świadomości wśród uczestników na temat środków chemicznych znajdujących się w produktach codziennego użytku. To może sprawić, że ludzie będą bardziej świadomi czego używają –  powiedziała uczestniczka badania Maritza Cárdenas. I dodała – Widząc spadek poziomu chemikaliów po zaledwie trzech dniach okazuje się, że proste działania, takie jak wybór produktów z mniejszą ilością środków chemicznych, może coś zmienić.

Trudno uniknąć chemii w kosmetykach, jednak wybierając produkty, możemy kupować te oferowane przez ekologiczne sklepy, starannie czytając etykietę na temat zawartości poszczególnych substancji. Dla cierpliwych pozostaje jeszcze opcja samodzielnego ich przygotowania w domu z dostępnych półproduktów.

Czytaj więcej na ciekawe.org

One thought on “Wystarczą trzy dni bez kosmetyków, a obniży się poziom chemii w twoim organizmie

Dodaj komentarz