fbpx

#zacznijodlekkiej – nowy projekt młodzieżowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki

Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) uruchomił nowy projekt pod hasłem #ZacznijOdLekkiej. Inicjatywa ta ma na celu stworzenie centrum wiedzy na temat sportu dla dzieci i młodzieży oraz promowanie lekkiej atletyki jako idealnego wstępu do kariery sportowej.

– Chcemy zbudować swoisty hub wiedzy o sporcie dzieci i młodzieży oraz pokazać, że przygodę od sportu najlepiej zacząć od lekkiej atletyki– mówi Sebastian Chmara, wiceprezes PZLA.

Promowanie lekkoatletyki wśród młodych

Kampania #ZacznijOdLekkiej to kolejny projekt PZLA mający na celu promocję lekkiej atletyki wśród najmłodszych adeptów sportu. W tym roku sztandarowy program Lekkoatletyka dla Każdego! obchodzi jubileusz 10-lecia. Pomimo tego, związek nie zamierza spoczywać na laurach i od dwóch lat realizuje także projekt Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich.

– W planach mamy kolejne interesujące akcje, których celem jest zachęcenie dzieciaków do trenowania lekkoatletyki – podkreśla Chmara.

Programy młodzieżowe PZLA wspiera strategiczny partner, firma Nestlé Polska, która zwraca uwagę na znaczenie odpowiednio zbilansowanej diety dla młodych sportowców.

Lekkoatletyka jako fundament sportowy

Nowa kampania ma na celu zbudowanie świadomości, że u podstaw wszystkich sportów znajduje się lekkoatletyka. PZLA pragnie pokazać, że to właśnie od niej najlepiej rozpocząć przygodę ze sportem.

– Naszym celem jest zbudowanie pod hasłem #ZacznijOdLekkiej pewnego rodzaju hubu wiedzy. Już pierwsze skojarzenie ma pokazywać, że u podstaw wszystkich sportów jest lekkoatletyka. Że to od niej najlepiej zacząć przygodę ze sportem – wyjaśnia Chmara.

Programy młodzieżowe PZLA od lat wspiera Grupa ORLEN, co dodatkowo wzmacnia możliwości realizacji takich inicjatyw.

Lekkoatletyka dla każdego

Jak wskazuje prof. dr hab. Janusz Iskra z katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, lekkoatletyka to sport, który mogą uprawiać wszyscy, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną.

– Lekkoatletyka to szansa dla każdego na przygodę ze sportem. I dla dryblasów i dla tych, którzy mają nieco nadwagi. To zabawa dla dzieci, ale też rekreacja dla rodziców, a nawet dziadków. Ten sport można uprawiać w zasadzie przez cały rok. Najważniejsze jest jednak to, że mówiąc o lekkoatletyce trzeba pamiętać, że jest podstawą większości dyscyplin sportu. Piłkarz musi być sprinterem gdyż wymaga tego przyspieszenie do piłki, długodystansowcem bo podczas meczu pokonuje około 10 kilometrów, ale też skoczkiem aby zagrać głową i miotaczem by wyrzucić daleko piłkę z autu na pole karne. Dlatego hasło #zacznijodlekkiej idealnie pokazuje, który sport powinien być tym pierwszego wyboru dla młodych ludzi – podkreśla profesor Iskra.

Ideą nowego przedsięwzięcia jest również zapewnienie dopływu nowych talentów do programu Lekkoatletyka dla Każdego!.

– Musimy myśleć perspektywicznie. Nasze gwiazdy, które przyniosły Polsce tyle medali, nie będą młodsze. Szukamy ich następców, chcemy dzieciaki zarażać miłością do lekkiej atletyki. Pokazać im, że to fajna i kreatywna dyscyplina sportu. Mówimy im po prostu #ZacznijOdLekkiej i dąż do sukcesów – konkluduje Chmara.

Kampania #ZacznijOdLekkiej ma na celu nie tylko promocję lekkiej atletyki, ale także kształtowanie zdrowych nawyków i inspirację do podejmowania sportowych wyzwań od najmłodszych lat.

Dodaj komentarz