fbpx

Na pustyni w Peru odkryto ogromny wizerunek kota

Archeolodzy odkryli na jednym z peruwiańskich wzgórz 37-metrowy, tajemniczy wzór przedstawiający kota. Według szacunków ten ogromny geoglif powstał około 200-100 roku p.n.e.

Wiadomość o znalezisku przekazało peruwiańskie ministerstwo kultury. Tajemniczy koci geoglif odkryty został na zboczu wzgórza w Nazca w Peru, podczas prac archeologicznych. Badacze szacują, że powstał między 200 a 100 rokiem p. n. e – informuje „The Guardian”.

Wizerunek przedstawiający kota nie jest jedynym geoglifem w tym regionie. Rysunki z Nazca to słynny na całym świecie system linii, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne. Do najbardziej znanych należą pająk z 40-metrowymi odnóżami oraz 120-metrowy ptak. Wzory znajdują się w południowo-zachodniej części Peru, na obszarze liczącym ponad 50 km długości i 14 km szerokości. Zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1994 roku.

Ledwie widoczny olbrzym

Jak informuje ministerstwo kultury Peru, nowemu znalezisku groziło całkowite zniszczenie.

– Figura była ledwie widoczna i mogła zniknąć, ponieważ znajduje się na dość stromym zboczu, które jest podatne na skutki naturalnej erozji – powiedział minister kultury Peru Alejandro Neyra.

– W ciągu ostatniego tygodnia geoglif został wyczyszczony i zakonserwowany. Przedstawia sylwetkę kota z profilu z głową skierowaną do przodu – dodał urzednik.

W dolinach Nazca odkryto w ostatnich latach od 80 do 100 nowych postaci, z których wszystkie były starsze niż starożytna kultura Nazca. Archeolodzy do odkrywania kolejnych rysunków wykorzystują drony.

Skąd się wzięły rysunki?

Twórcami geoglifów byli ludzie z kultury Nazca, która istniała na tym terenie od 200 r. p.n.e. do 600 r. n.e.

Pierwsze rysunki na płaskowyżu Nazca odkryte zostały w 1927 r. Wśród figur humanoidalnych, zwierzęcych i roślinnych są też kształty geometryczne oraz linie proste. Największą figurą odkrytą do tej pory jest pelikan, który ma około 285 m długości. A najdłuższa linia mierzy ponad 12 km.

Największy wkład w odkrywanie i zachowanie rysunków z Nazca miała niemiecka guwernantka Maria Reiche, która przez całe dziesięciolecia badała geoglify, konserwowała je i ochraniała przed zniszczeniem.

Nie udało się jednoznacznie wyjaśnić, do czego służyły te wzory na ziemi. Teoria na temat UFO ma wielu zwolenników, jednak naukowcy chętniej widzieli w nich kanały nawadniające, a sama Maria Reiche uważała, że geoglify należą do starożytnego kalendarza astronomicznego. W latach 80. XX amerykański antropolog Johan Reinhard wysunął teorię, że linie z Nazca wiązały się z kultem górskich bóstw wodnych.

Źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz