fbpx

Pionierski zabieg w Warszawie. Lekarze jednocześnie przeszczepili wątrobę i trzustkę

Pierwszy taki zabieg w Polsce i unikatowy w świecie. Lekarze w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM jednocześnie przeszczepili wątrobę i trzustkę u młodej kobiety chorej na mukowiscydozę. Dotychczas zaledwie kilka ośrodków transplantacyjnych m.in. Wielkiej Brytanii, USA i Hiszpanii zgłaszało jednoczesne przeszczepienie wątroby i trzustki chorych z mukowiscydozą. Zabieg u 21-letniej pacjentki jest ogromnym sukcesem polskich specjalistów ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus.

Z powodu mukowiscydozy doszło do marskości wątroby i niewydolności trzustki u 21-letniej pacjentki – dlatego konieczny był zabieg.

Operację przeprowadził zespół chirurgów transplantologów w składzie: prof. Wojciech Lisik, prof. Maciej Kosieradzki, dr hab. Marek Pacholczyk, dr med. Paweł Ziemiański i dr Paweł Skrzypek, a znieczulenie prowadzili dr Jan Pluta i  dr Nadia Abukhouskaya. Przy zabiegu zaangażowany był blisko 20-osobowy zespół lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego.

Operacja trwała 9 godzin i zakończyła się całkowitym sukcesem, obydwa narządy podjęły funkcję  bezpośrednio po przeszczepieniu.

 

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

Tekst: Sara Bounaoui

One thought on “Pionierski zabieg w Warszawie. Lekarze jednocześnie przeszczepili wątrobę i trzustkę

Dodaj komentarz