fbpx

Na polskich chodnikach pojawiły się kółka rysowane kredą. Co oznaczają?

Na polskich chodnikach zaczęły się pojawiać tajemnicze kręgi rysowane kredą. Ekologiczna akcja, która ma na celu oczyszczenie, a także ochronę psów przed niebezpieczeństwem, miasta wyszła z inicjatyw grupy Chalk Of Shame. Na czym polega?

Niedopałki papierosów są niestety niechlubnym widokiem w większości miejsc publicznych. Są obecne na plażach, w parkach, ulicach czy parkingach. Choć każdego roku zwiększa się liczba osób, które rezygnują z nałogu nikotynowego, to w dalszym ciągu problem wszechobecnych petów rzucanych gdzie popadnie, jest ogromny.

Na tę właśnie kwestię chciał zwrócić uwagę aktywista z Kalifornii Patrick Perrigue, który pracuje w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Mężczyzna postanowił uruchomić na terenie miasta akcję Chalk Of Shame, co można przetłumaczyć jako „Kreda Wstydu”.

Inicjatywa polega na obrysowywaniu kredowym okręgiem znalezionych na ulicach petów. Pokreślone w ten sposób chodniki dają do myślenia nawet największym leniom, którzy nie mają w zwyczaju po sobie sprzątać.

Skąd pomysł na taką inicjatywę?

Patrick wpadł na tą ideę podczas spaceru z psem. Wyprowadzając swojego pupila, przyznał, że bał się o jego bezpieczeństwo. Psy często zjadają niedopałki, co może być tragiczne w skutkach.

Akcja Chalk Of Shame ma wiele zalet. Bez wdawania się w dyskusje z osobą, która zaśmieciła chodnik, możemy dać jej do zrozumienia, że postąpiła źle. Wystarczy podejść i obrysować wyrzuconego peta kolorową kredą. Uczestnicy przedsięwzięcia zaczęli także dopisywać obok okręgów hasła np. „Pety na ziemi”. Zdjęcia są zamieszczane w mediach społecznościowych, gdzie można zobaczyć ogrom problemu, który na co dzień lekceważymy.

Źródło: facebook.com/chalkofshame

 

 

One thought on “Na polskich chodnikach pojawiły się kółka rysowane kredą. Co oznaczają?

  • 28 sierpnia 2023 at 20:06
    Permalink

    U nas nazywa sie to wandalizmem i tym jest w istocie.

    Reply

Dodaj komentarz