fbpx

Chłopcy uratowani z jaskini zagrali mecz w Argentynie

Ich los śledził cały świat, wraz z trenerem przez ponad dwa tygodnie byli uwięzieni w jaskini. Uratowani w lipcu chłopcy z Tajlandii wzięli udział, jako goście honorowi, w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich. Zagrali w piłkarskim meczu pokazowym w Buenos Aires.

Pojedynek rozegrany został na słynnym obiekcie River Plate, na którym odbył się finał mistrzostw świata w 1978 roku. Rywale zgotowali 12 chłopcom z Tajlandii (w wieku od 11 do 16 lat) i ich 25-letniemu trenerowi Ekapolowi Chanthawongowi gorącą owację, a utytułowany klub przekazał im fioletowe stroje ze swoim logo.

Na stadionie w Buenos Aires Dzikich Dzików przywitał Rodolfo D’Onofrio, prezes klubu River Plate.

To wyjątkowy moment, bo ci chłopcy mają za sobą okropne chwile. Cieszymy się, że mogliśmy zaproponować im taki godzinny mecz piłkarski. Zaoferowaliśmy im nasze stroje, więc dziś byli zawodnikami River Plate – zaznaczył prezes stołecznego klubu.

O radości małych piłkarzy zapewniał szef delegacji z Tajlandii Werachon Sukondhapatipak.

Są bardzo podekscytowani, że się tu znaleźli. To bardzo ważne poznać taką imprezę, jak Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie i okazać swoją wdzięczność światu. Podczas akcji ratunkowej wiele osób z całego świata przybyło do naszego kraju, by współpracować i ich ocalić. Mają poczucie, że są ich dłużnikami – podkreślił działacz.

Skomplikowana akcja ratunkowa

23 czerwca dwunastu zawodników klubu piłkarskiego w wieku 11-16 lat i ich 25-letni trener weszło do jaskini Tham Luang Nang Non w prowincji Chiang Rai na północy Tajlandii, gdzie zostali odcięci od świata przez ulewne deszcze. Przed wejściem do jaskini znaleziono ich rowery i rzeczy osobiste.

Kompleks jaskiń ciągnie się przez kilka kilometrów, przejścia są bardzo wąskie. Akcja poszukiwawczo-ratownicza trwała od 23 czerwca do 10 lipca. Pierwsze dziewięć dni zajęło dokładne zbadanie jaskini i odnalezienie zaginionych chłopców oraz ich trenera. Kolejne sześć dni przygotowywano ewakuację, która zajęła trzy ostatnie dni. Cała grupa została wyniesiona na powierzchnię przez ekipę nurków i komandosów.

Źródło: good-news.center

Dodaj komentarz