fbpx

Czerwony korzeń – zioło na boreliozę i roślinny drenaż limfatyczny

Czerwony korzeń (ang. red root) jest ważnym ziołem w wielu stanach chorobowych, ponieważ pomaga w usuwaniu martwej tkanki komórkowej z układu limfatycznego. Kiedy układ odpornościowy reaguje na ostre objawy lub mamy do czynienia z początkiem infekcji, zabite przez białe krwinki patogeny, są szybko transportowane do układu limfatycznego w celu ich usunięcia. Jeśli system limfatyczny szybko poradzi sobie z tym martwym materiałem, proces regeneracji jest bardzo intensywny i przebiega bez zakłóceń.

Prusznik jest w tym niezwykle pomocny. Wspiera ciało szczególnie wtedy, gdy jakakolwiek część układu limfatycznego zostanie przeciążona, opuchnięta, zainfekowana lub sama znajdzie się w stanie zapalnym. Dotyczy to węzłów chłonnych, migdałków, śledziony, wyrostka robaczkowego oraz wątroby.

Polska nazwa tej niezwykle użytecznej rośliny to Prusznik amerykański. Różne gatunki tego zioła rosną wszędzie w Ameryce Północnej i Środkowej, od Kanady po Gwatemalę, od przybrzeżnych zarośli na poziomie morza, do lasów sosnowych na wysokości 3 000 m n.p.m. Mogą rosnąć w gorących, wilgotnych miejscach, ale również na obszarach półpustynnych i pustynnych. Charakteryzują się bardzo zróżnicowanym wyglądem – od niewielkich pokrytych liśćmi  małych roślinek (o wysokości do 30 cm), przez duże krzewy zimozielone (do 3 m wysokości), aż do  ośmio-metrowych dorodnych drzew.

Czerwony korzeń ma bardzo długą historię stosowania w obu Amerykach. Miejscowe uprawy wykorzystywały tę roślinę do leczenia szerokiej gamy dolegliwości, od zapalenia stawów po grypę, głównie jako środek ściągający. Dawni amerykańscy zielarze rozpoznali wartość, a Eklektycy znacznie rozwinęli wiedzę o tej roślinie, stosując ją jako środek wykrztuśny, uspokajający, przeciwskurczowy oraz przeciwkiłowy. Wykorzystywano ją w leczeniu rzeżączki, czerwonki, astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli, kokluszu, ogólnych problemów z płucami oraz owrzodzenia w jamie ustnej spowodowanego gorączką i infekcją.

Warto odnotować zastosowanie Czerwonego korzenia w jednej z trzech zasadniczych koinfekcji towarzyszących boreliozie – Babezji (babezja jest pasożytniczym pierwotniakiem, przypominającym w dużym stopniu zarodźca malarii, jednak w odróżnieniu od niego przenoszona jest nie tylko przez komary, ale również przez kleszcze. Prusznik jest używany do zwalczania babezji, ponieważ pasożyt ten wykazuje dużą wrażliwość na tę roślinę. Poza tym prusznik zwalcza stany zapalne śledziony oraz wątroby wywołane przez pasożyta, stymuluje procesy oczyszczania i krążenia w układzie limfatycznym, oraz wzmacnia odpowiedź immunologiczną na infekcje.

O dawkowaniu i przygotowywaniu preparatów z Czerwonego korzenia przeczytacie w książce Stephena Harroda Buhnera – Antybiotyki ziołowe

One thought on “Czerwony korzeń – zioło na boreliozę i roślinny drenaż limfatyczny

Dodaj komentarz