fbpx

Chce się czytać! Imponująca biblioteka obok Nowego Sącza

W ciągu ostatnich lat w okolicach Nowego Sącza do użytku publicznego zostały oddane trzy obiekty książkowe, a wkrótce nastąpi otwarcie kolejnego. Najnowsza biblioteka we wsi Przysietnica różni się jednak od pozostałych. Wyglądem przypomina Przehybę – słynny szczyt Beskidu Sądeckiego.

 

Dzisiejsze biblioteki nie przypominają już tych ponurych pomieszczeń z ciasno ustawionymi regałami zakurzonych książek. Teraz pełnią multimedialne centra o ciekawym designie, w których spotykają się zarówno fani dobrych lektur, jak i pracownicy naukowi. W nowej bibliotece nieopodal Starego Sącza wkrótce zostanie oddana do użytku biblioteka, która przypomina górskie szczyty. Jej nietypowy wygląd ma przyciągnąć nowe osoby i zachęcić do czytelnictwa.

– To nowoczesny, funkcjonalny obiekt zaprojektowany na miarę dzisiejszych potrzeb i aspiracji społeczności naszej gminy. Biblioteka to azyl społeczny, czyli miejsce darmowego dostępu do wiedzy, nauki, nowych technologii. To miejsce spotkań lokalnej społeczności i centrum życia kulturalnego – powiedziała dyrektorka biblioteki Monika Jackowicz-Nowak.

Oprócz wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, czytelni dla dorosłych do dyspozycji będą także nowoczesne stanowiska komputerowe, sala wielofunkcyjna i antresola ze stanowiskami do pracy cichej. Koszt budowy wyniósł ponad 3,6 mln złotych – 1,8 mln stanowiło dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach drugiego priorytetu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który skupiony był na infrastrukturze bibliotek. Jak twierdzi  zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki, to nie koszt, ale długoterminowa inwestycja.

-To tworzenie nowych warunków do rozwoju funkcji społecznych. Program rozwoju bibliotek to nasza świadoma strategia – podsumował zastępca.

W ostatnich latach powstały aż trzy obiekty biblioteczne. W 2018 r. powstała główna siedziba biblioteki w Starym Sączu, w 2015 r. – filia w Gołkowicach, a w 2012 r. – filia w Barcicach. Biblioteka w Przysietnicy jest do tej pory największą placówką.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: booklips.pl

 

 

Dodaj komentarz