fbpx

Odnaleźli go po 77 latach. Skradziony dzwon wróci do Polski

Dwa lata temu parafianie z diecezji św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sławęcicach rozpoczęli poszukiwania dzwonu z 1555 roku, który 77 lat temu został skradziony przez nazistów. Odnaleziono go na dziedzińcu sądu kościelnego w Munster, gdzie przez dziesięciolecia pozostawał niezauważony.

Diecezja w Munster mówi o dużym szczęściu mieszkańców Sławęcic. W czasie wojny Niemcy przetopili około 80 tysięcy dzwonów. Pozyskany w ten sposób materiał służył do produkcji broni i amunicji.

Niektóre z nich nie zostały zniszczone ze względu na wysoką zawartość metalu. W czasach powojennych część wróciła do swoich pierwotnych właścicieli. Nie dotyczyło to jednak 1300 dzwonów przechwyconych na wschodzie, w tym także tych z Polski.

Przed wojną Sławęcice były zarządzane przez Niemców. Prawo do administrowania miejscowością uzyskali oni na podstawie plebiscytu przeprowadzonego w 1921 roku, podczas którego mieszkańcy opowiedzieli się za opcją niemiecką i odrzucili szansę przyłączenia się do nowo uformowanego państwa polskiego.

Oficjalnie dzwon wytropiony w Munster przez proboszcza Mariana Bednarka jest własnością państwa niemieckiego. Odnaleziony na terenie dziedzińca miejskiego kościoła zabytek będzie mógł jednak wrócić do domu, bo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wyraziło zgodę na to, aby na stałe wypożyczyć go do Polski.

Przetransportowanie dzwonu nie będzie jednak możliwe do czasu rozwiązania problemów związanych z pandemią koronawirusa. – Po 77 latach czekanie mniej więcej miesiąc nie ma znaczenia – mówi BBC Hans Manek, były mieszkaniec Sławęcic.

Źródło: polsatnews.pl

 

One thought on “Odnaleźli go po 77 latach. Skradziony dzwon wróci do Polski

  • 2 stycznia 2021 at 09:11
    Permalink

    Dzwon skradziony przez nazistów…Do Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników w końcowej fazie II Wojny Światowej należało ok.25 % Niemców,A co z resztą? Do dziś można obejrzeć na YT wiwatujące na część Hitlera tłumy,tłumy w Austrii,Czechach..to wszystko „naziści”? Moja matka pracowała w czasie II WŚ u niemieckiej rodziny,nie należeli do NSDAP,ale wykorzystywali „polską siłę roboczą”.Wiekszość narodu niemieckiego popierała Hitlera i to Niemcy skradli ten dzwon [ właściwie przed wojną w myśl wyników plebiscytu miejscowość należała do Niemiec,dlatego dzwon został „pożyczony”,a przy okazji – na terenie Sławęcina znajdował się w czasie wojny obóz pracy dla Żydów,którzy pracowali przy budowie zakładów chemicznych w Blachowni Śląskiej].Takim tekstem wpisujecie się Państwo w modny obecnie europejski ton narracji,że wszystkiemu byli winni enigmatyczni „naziści”.Za paręnaście lat okaże się,że to Polacy wywołali II WŚ,a uczciwi Niemcy musieli się brońić…

    Reply

Dodaj komentarz