fbpx

Dzięki szczepionce opracowanej przez polskich naukowców dzieci chore na cukrzycę odstawiły insulinę!

medic-563423_960_720

Zespól polskich naukowców pod kierunkiem prof. Piotra Trzonkowskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach projektu Tregs opracował preparat, dzięki któremu m. in. możliwe jest obniżenie dawek insuliny podawanej dzieciom chorującym na cukrzycę typu 1. Co ważne, w wyniku przeprowadzonych testowych badań okazało się, że u dwójki z uczestników eksperymentu możliwa była całkowita rezygnacja z insulinoterapii.  Tajemnicą sukcesu badań prowadzonych przez zespół prof. Trzonkowskiego jest wykorzystanie właściwości tzw. limfocytów T (Treg). Występują one w układzie odpornościowym człowieka, jednak stanowią zaledwie 1 proc. limfocytów obecnych w krwi obwodowej.

Już poprzednie testy przyniosły znakomite rezultaty. – Cukrzyca typu 1 występuje z powodu deficytu w organizmie limfocytów Treg, w konsekwencji czego zniszczeniu ulega trzustka pacjenta. Zespół prof Trzonkowskiego użył preparatu, który został wyposażony w limfocyty, a następnie podany kilkunastu dzieciom, u których rozpoznano tę chorobę.

Okazało się, że lek nie wywołuje żadnych efektów ubocznych. Ponadto najważniejszy marker funkcji trzustki, tzw. poziom c-peptydu, był wyraźnie wyższy u osób, które przyjmowały szczepionkę niż u chorych, którzy tego nie robili. Dzięki temu mogły zażywać mniejsze dawki insuliny. Co więcej, dwoje kuracjuszy mogło całkowicie zrezygnować z jej stosowania! Mamy nadzieję, że wkrótce dołączą do nich następni – nie kryje entuzjazmu prof. Trzonkowski.

 

Czytaj więcej na innpoland.pl

Autor tekstu: Kamil Sztandera    Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz