fbpx

Metal Jahna-Tellera – materiał potwierdzający istnienie zupełnie nowego stanu skupienia materii

176391503_24606e8767_o

Międzynarodowy zespół naukowców, pod kierownictwem badaczy z Uniwersytetu Tohoku w Japonii, potwierdził istnienie nowego stanu skupienia materii, który jest kluczem do zrozumienia jednej z największych zagadek współczesnej fizyki, a mianowicie okiełznania technologii produkcji nadprzewodników wysokotemperaturowych.

To rzeczywiście dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu osiągniemy zdolność zmiany izolatorów w nadprzewodniki. Inaczej mówiąc, będziemy w stanie tworzyć np. takie napędy, jakimi dysponują kosmici (w bajkach) czy budować superwydajne i oszczędne instalacje, w których prąd przewodzony jest prawie bez żadnych oporów i strat.

Jak doszło do tego odkrycia? Naukowcy dodali atomy rubidu do węgla-60 otrzymując materiał, który w warunkach dużego ciśnienia łączy w sobie właściwości izolatora, nadprzewodnika, metalu i magnesu. Materiał ten jest określony jako metal Jahna-Tellera.

Superconductor

Jeśli uda się przy jego pomocy przygotować nową generację nadprzewodników, będziemy mogli mówić o prawdziwej rewolucji.

W nasze ręce trafi bowiem nie tylko niezwykle wydajna i oszczędna elektronika, która w ogóle się nie nagrzewa, ale również rozwiniemy technologie lewitacji magnetycznej, co umożliwi budowę superszybkiego transportu.

Źródło: businessinsider.com

 

Dodaj komentarz