fbpx

Nastolatka wymyśliła przyrząd do produkcji czystej energii i wody

1

Google organizuje każdego roku targi naukowe, na których dzieci i młodzież mogą zaprezentować swoje wynalazki. Pośród 15 zaprezentowanych wynalazków, które miały na celu ulepszenie naszego świata, w tym roku znalazł się pomysł 17-letniej Australijki Cynthii Sin Nga Lam, który przewyższył pozostałe przedstawione propozycje.

Uczennica skonstruowała przyrząd o nazwie H2prO. Za tą nazwą ukrywa się przenośny sprzęt, który z pomocą fotokatalizy produkuje energię elektryczną i w tym samym czasie oczyszcza wodę !

Co można rozumieć pod pojęciem fotokatalizy?

Wszystkie reakcje chemiczne wywołane przez światło, określamy mianem fotokatalizy.

Cynthia postawiła sobie na cel, aby za pomocą swojego wynalazku rozwiązać dwa największe dla ludzkości problemy: czysta woda i energia. Obecnie na świecie 1,2 miliarda ludzi żyje bez elektryczności, a 780 milionów nie ma dostępu do wody pitnej. H2prO może rozwiązać te problemy przy pomocy fotokatalizy, produkując czystą wodę i energię samoistnie, wykorzystując obecność światła słonecznego.

W swoim opisie H2prO Cynthia wyjaśnia, że na pomysł wpadła podczas lektury o fotokatalizie. W procesie tym zostaje oczyszczona i sterylizowana woda,  a podczas tego procesu zostaje wyprodukowana także energia, którą można przetworzyć na elektryczność.

Z tym innowacyjnym sprzętem i przy wsparciu Google 17-letnia Cynthia ma szansę przyczynić się do rozwiązania dwóch największych problemów naszego świata. Prawda, że fenomenalne?

Źródło:  www.gute-nachrichten.com.de

Tłumaczenie: Katarzyna Burchardt

Dodaj komentarz