fbpx

Sukces Polaków w zawodach Hack-a-Sat, organizowanych przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych

Polska drużyna „Poland Can Into Space” zajęła drugie miejsce w finałach zawodów “Hack-a-Sat”, organizowanych przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) – poinformowała w środę Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).

Zawody polegają na odzyskaniu kontroli nad satelitą, utraconym w wyniku symulowanego ataku hakerskiego. Polski zespół zajął w nich drugie miejsce. Dodatkowym zadaniem podczas finałów było opracowanie planu misji wykonania zdjęcia Księżyca przez satelitę. Polski zespół w tym zadaniu przygotował najdokładniejszy plan, który jako jedyny został zrealizowany przez prawdziwego satelitę znajdującego się na orbicie okołoziemskiej – poinformowała NASK.

W skład zespołu „Poland Can Into Space” wchodzili członkowie p4 i Dragon Sector – polskich zespołów zawodów zajmujących się bezpieczeństwem teleinformatycznym („Capture The Flag”), oraz ekspertów z doświadczeniem w projektowaniu polskich, studenckich misji satelitarnych. Dużą część zespołu stanowili obecni lub byli specjaliści zespołu CERT Polska, działającego w strukturach NASK. Za osiągnięte wyniki w konkursie Hack-A-Sat, polski zespół otrzymał nagrodę w wysokości 45 tysięcy dolarów.

Finały zawodów odbyły się 7-9 sierpnia. Każda z drużyn musiała najpierw zapoznać się ze wszystkimi podzespołami modelu finałowej satelity. Jak informuje NASK, nie obyło się bez problemów – w ostatnich dniach przed finałami przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych przeszła tropikalna burza. Pozbawiła ona prądu kilkaset tysięcy domów, w tym dom członka zespołu, gdzie znajdował się testowy satelita. „Polski” satelita musiał być przez ten czas zasilany generatorem na olej napędowy.

Aby wziąć udział w finałach, polski zespół musiał rozwiązać kilkadziesiąt zadań z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz technologii satelitarnych. W szranki stanęło w sumie ponad 1200 zespołów z całego świata.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz