fbpx

Światła zgasły, a stolicę Islandii rozświetliła zorza polarna

 

Reykjavik zgasił światła na ulicach, żeby w mieście lepiej było widać zorzę. To posunięcie pomogło obserwować zjawisko, co poskutkowało wieloma pięknymi fotografiami zamieszczonymi w mediach społecznościowych.

slandia jest jednym z krajów, w których bardzo dobrze widać zorzę polarną i wiele osób przyjeżdża tam właśnie po to, by zobaczyć to zjawisko. Jednak nawet na tak słabo zaludnionej wyspie występuje zanieczyszczenie światłem, które nieco utrudnia obserwację nieba.

Na szczęście władze Reykjaviku ostatnio postanowiły ułatwić obserwację zorzy i wyłączyły światła uliczne w części stolicy. Dzielnice w centrum i na zachodzie miasta zgasły w środę pomiędzy godz. 22 a 23.

Zorza polarna powstaje w wyniku interakcji magnetosfery Ziemi i wiatru słonecznego. Naładowane cząstki wyrzucane przez Słońce w atmosferze ziemskiej ulegają wzbudzeniu i uwalniają swoją energię, przez co na niebie widoczne są zielone, żółte, fioletowe i różowe smugi światła.

Kolor zorzy zależy głównie od określonego gazu, który dotrze do Ziemskiej atmosfery. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot jest widoczny na niebie w kolorach purpury i bordo. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

Po całej akcji zorganizowanej w Reykjaviku, w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Instagramie pojawiło się wiele zdjęć zorzy.

7

6

4

2

1

Źródło: Instagram, materiały prasowe

Dodaj komentarz