Polska jest jednym z krajów UE produkujących najmniej odpadów
Polska jest wśród państw UE wytwarzających najmniej śmieci. Wzrasta też poziom recyklingu, jednak Unia zarzuca Polsce niewywiązywanie się z celów ekologicznych.
Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że Polska należy do krajów Unii Europejskiej generujących najmniejszą liczbę odpadów komunalnych. W zestawieniu wyprzedziliśmy m.in. Niemcy, Francję i Holandię. Równocześnie UE systematycznie podnosi wskaźnik recyklingu, co ogranicza ilość śmieci trafiających na wysypiska.
Mniej śmieci na osobę
Według Eurostatu, w 2023 r. przeciętny mieszkaniec Wspólnoty wytworzył 511 kg odpadów komunalnych – to o 4 kg mniej niż rok wcześniej i o 23 kg mniej w porównaniu z 2021 r. W ciągu dwóch lat ilość odpadów przypadająca na osobę spadła o 4,3 proc. Mimo to w szerszej perspektywie widać wzrost – w zestawieniu z 2013 r. średnia liczba śmieci na osobę podniosła się o 32 kg.
Polska w czołówce niskiej produkcji odpadów
Analiza poszczególnych krajów wskazuje duże różnice w liczbie wytwarzanych śmieci na mieszkańca. Najwięcej generują Austria (803 kg/os.), Dania (802 kg/os.) i Luksemburg (712 kg/os.). Natomiast najmniej przypada na Rumunię (303 kg/os.), Polskę (367 kg/os.) oraz Estonię (373 kg/os.).
Rozwój recyklingu
Średnio w Unii Europejskiej 48 proc. odpadów komunalnych trafiło do recyklingu, co oznacza, że na osobę przypadło 246 kg materiałów przetworzonych ponownie. To wyraźny postęp w porównaniu z 2013 r., kiedy wskaźnik recyklingu osiągał 37,2 proc.
Równocześnie 129 kg odpadów na mieszkańca uległo spaleniu, a 115 kg trafiło na wysypiska. W porównaniu do 2013 r. spadła liczba śmieci składowanych – wtedy średnio 142 kg na osobę kończyło na składowiskach.
Trudności z unijnymi zobowiązaniami
Pomimo pozytywnych zmian w gospodarce odpadami, Komisja Europejska w lipcu 2024 r. rozpoczęła postępowanie wobec kilku krajów, w tym Polski, z powodu niewypełnienia wymogów dotyczących recyklingu i przygotowania odpadów do ponownego użycia. Cel przewidziany na 2020 r. w zakresie przetwarzania śmieci nie został osiągnięty, co może skutkować dalszymi krokami ze strony Unii.