fbpx

Centrum Nauki Cogiteon z ogrodem na dachu — wkrótce otwarcie

Krakowski Cogiteon  stanowi jedną z kluczowych inwestycji naukowo-kulturowych w Polsce. Jego uroczyste otwarcie jest zaplanowane na koniec czerwca, jednak już teraz dostępna jest otaczająca go przestrzeń: malowniczy park wyposażony w ławki i inne elementy małej architektury. Co możemy tam znaleźć?

Już teraz dostępny jest teren wokół budynku, czyli park zawierający niemal 300 drzew. Na 2-hektarowej powierzchni przeważają lipy, klony, graby, brzozy, dęby, platany oraz jabłonie, które stanowią dominującą florę.

— Zależało nam, aby w parku znalazły się gatunki rodzime, które będą tworzyły możliwie najbardziej naturalny krajobraz. Zależało nam też, aby sprowadziły się do niego owady i ptaki, dlatego znajdziecie tu poidełka, karmniki oraz małe drewniane domki. Oprócz drzew sporo będzie różnego rodzaju bylin. Krwawniki, astry, ostnice, derenie i szafrany sprawią, że otoczenie Cogiteonu będzie żyło i zmieniało barwy przez cały rok. A to tylko przykłady roślin, które będzie można odnaleźć — opisują przedstawiciele centrum nauki Cogiteon.

W parku znajduje się również naukowy plac zabaw.

 

Cogiteon. Ogród na dachu

Jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Krakowie. Spacerując po dachu Cogiteonu, można podziwiać piękne widoki i kwitnące rośliny. Ogród na dachu jest podzielony na sześć typów łąk:

  • kwietną
  • dla motyli i pszczół
  • terenów piaszczystych
  • inspirowaną roślinami Afryki Południowej
  • inspirowaną roślinami Eurazji
  • inspirowaną roślinami Prerii

W Cogiteonie rośnie także 12 świdośliw, które są efektownymi drzewami, obfitującymi wiosną w białe kwiaty, latem w niebieskie owoce, a jesienią w pomarańczowo-czerwone liście. W dolnej części dachu znajduje się trybuna, z której można oglądać wydarzenia na pasie startowym, a z najwyższego punktu rozpościera się widok na dawne lotnisko Rakowice-Czyżyny, Stare Miasto i w dobrej pogodzie na Tatry.


Dodaj komentarz