fbpx

Bateria piaskowa ogrzeje miasto przez cały tydzień

Fińska start-up zebrał 7,6 miliona euro na finansowanie początkowe, by rozwinąć swoją nowatorską technologię baterii opartej na piasku. Środki te zostaną przeznaczone na rozwój działu badań i rozwoju oraz na wsparcie postępu technicznego. Jak działa bateria piaskowa?

Tego typu bateria używa piasku, lub innego materiału o podobnych właściwościach, jako nośnika do przechowywania energii w postaci ciepła. Jej głównym zadaniem jest magazynowanie nadwyżek energii uzyskanej z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr czy słońce, w dużych pojemnościach. Konstrukcja baterii to izolowany silos wypełniony piaskiem, który zawiera rury do przesyłu ciepła i technologię umożliwiającą przekształcanie energii elektrycznej w ciepło, które później może być wykorzystane w różnych celach.

Polar Night Energy, firma odpowiedzialna za ten projekt, podkreśla, że specyficzny rozmiar ziaren piasku nie jest kluczowy i planuje wykorzystywanie materiałów zwykle pomijanych przez przemysł budowlany.

Pierwsza bateria piaskowa firmy została zainstalowana w systemie ogrzewania Vatajankoski w Kankaanpää w Finlandii i uruchomiona w 2022 roku. Oferuje ona 100 kW mocy grzewczej i 8 MWh pojemności magazynowej.

Ostatnio Polar Night Energy nawiązało współpracę z fińską firmą grzewczą Loviisan Lämpö, aby stworzyć baterię piaskową na skalę przemysłową w miejscowości Pornainen. Ta instalacja, mierząca około 13 metrów wysokości i 15 metrów szerokości, ma być zbudowana i przetestowana w ciągu nieco ponad roku.

Po uruchomieniu większa bateria będzie zdolna do magazynowania do 100 MWh energii cieplnej i dostarczania 1 MW mocy grzewczej, co w przypadku Pornainen oznacza zapewnienie ciepła na pełen tydzień zimą i niemal miesiąc latem.

Piasek w baterii może być nagrzany do temperatury ponad 1000 stopni Celsjusza, przy czym ograniczeniem jest odporność materiałów użytych do budowy magazynu.

Polar Night Energy zaznaczyło również, że ich rozwiązanie magazynowe ma potencjał do konstrukcji podziemnych, co może być korzystne dla niektórych obszarów.

Dodaj komentarz