fbpx

Jak odpowiednio przygotować poidełko dla pszczół

Trwająca w kraju susza daje się we znaki także naszym zwierzęcym sąsiadom. Spośród tych dzikich i mniej widocznych cierpią z pragnienia nie tylko większe ssaki, gryzonie, ptaki, ale i owady. Ludzie coraz częściej decydują, aby zainstalować miski i pojemniki z wodą w swoich ogrodach, na balkonach i na parapetach. Przygotowanie tych dla ptaków jest dziecinnie proste. W przypadku pszczół jest nieco inaczej. Nieodpowiednio zmajstrowanym pojnikiem możesz przysporzyć im kłopotów. Zobacz jak i z czego, w prosty oraz  bezpieczny sposób wykonać owadzi wodopój.

Po co pszczołom woda?

Tak jak każdy organizm żywy owady potrzebują wody, aby funkcjonować. Oprócz zaspakajania pragnienia i rozcieńczania pokarmu, pszczoły używają jej do regulowania temperatury w ulach. Jest im potrzebna tak samo jak miód i pyłek. Największe zapotrzebowanie na życiodajny płyn w ulach notowany jest wiosną. Wtedy w pszczelim królestwie rodzi się potomstwo i jest najwięcej larw. Pszczoły oddelegowane do zapewniania innym członkom społeczności napojów robią od 2000 do 6500 kursów dziennie. Dlatego doświadczeni pszczelarze zapewniają im dostęp do wody najbliżej ula jak tylko się da. Długie dystanse wymuszone poszukiwaniem wilgoci nie są dla owadów dobre. Pszczoły mogą nie zdążyć wrócić do ula zanim temperatura spadnie poniżej 10 stopni.  Eksperci nie ukrywają, że przystanki na trasie po nektar są dla zbłąkanych i spragnionych zapylaczy.

Zatem wykonaj bezpieczny pojnik dla pszczół

W Internecie ukazało się mnóstwo materiałów ze wskazówkami jak wykonać pojnik, aby skorzystać z niego mogły także owady. Jednak patent polegający na włożeniu do miski z wodą kamieni, może się okazać lekkomyślnym posunięciem. Jeśli niewłaściwie skonstruujesz taki pojnik owady mogą się topić. Za to odpowiedni dobór i rozmieszczenie materiałów uratuje wiele istnień.

Potrzebne materiały:

  • Naczynie: pojemnik, podstawka (np. taka do doniczki);
  • Wkład: kamyki, drewienka, słoma, keramzyt, mech ( oczywiście gatunki niechronione) gąbki florystyczne, piasek.
  • Jako pojnik może posłużyć także niewyheblowana deska z niewielkimi wyżłobieniami.
  • Jeśli ktoś chce poidełko przyozdabiać kwiatami, muszą być to gatunki roślin, które nie szkodzą pszczołom. Wsadzenie gałęzi kwitnącego drzewka nie zadziała jak wabik. Pszczoły zainteresowane są wyłącznie żywymi kwiatami i drzewkami.

Wykonanie nie jest skomplikowane. Podstawkę należy wypełnić wybranym podkładem. Materiał użyty w poidełku musi unosić się nad powierzchnią wody. Pszczoły oraz inne owady potrzebują miejsca, aby bezpiecznie wylądować i zaczerpnąć ze źródła, dlatego większe kałuże w wodopoju mogą być dla nich śmiertelną pułapką.

Bardzo ważną kwestią jest także zmiana wody. Twoje poidełko może się stać dla pszczół miejscem częstych spotkań. Goście w twojej oazie mogą zostawiać po sobie odchody. Gdy porządek wymknie się spod kontroli, zanieczyszczona woda będzie doskonałym siedliskiem dla bakterii i drobnoustrojów.

 

Jak jeszcze możesz pomóc?

Pszczelarze apelują, aby nie likwidować mniszków, ponieważ wiosną to one produkują pokarm dla pszczół. Jeśli musicie przyciąć trawnik w ogródku, warto wybrać odpowiednią porę. Wypada ona wieczorem, albo bardzo wcześnie rano. Pszczoły od świtu do zmroku buszują po łąkach w poszukiwaniu pożywienia. Jeśli zdecydujesz się dostosować do ich trybu pracy, będziesz miał pewność, że znajdują się już w ulu. Dzięki temu oszczędzisz życie wielu z nich.

W ramach przypomnienia – Do czego potrzebne nam pszczoły

Do życia! – Określenie bardzo szerokie, ale trafne. Około 90% dzikorosnących roślin wymaga udziału owadów w zapylaniu. Bez tego naturalnego procesu wymrze całą roślinność i załamie się łańcuch pokarmowy. Pszczoły uczestniczą, jako darmowa siła robocza w procesie zapylania 1/3 roślin uprawnych. Bez pomocy pracowitych owadów produkcja żywności zmaleje o 75 %. Już teraz w Kalifornii, czy Hiszpanii rolnicy borykają się ze spadkiem liczebności pszczelich rodzin. Proces ręcznego zapylania kwiatów jest niezwykle kosztowny (1500 dolarów za hektar).Im mniej zapylaczy, tym mniejszy zysk, dlatego muszą oni sprowadzać pszczoły z innych regionów. Ze względu na bolączki owadziej cywilizacji, ludzka staje obecnie w obliczu ogromnego problemu.

Dlaczego pszczoły wymierają?

Najczęstszym powodem zgonów w zorganizowanej pszczelej społeczności są choroby i pasożyty. Do masowego wymierania przyczyniają się pestycydy. Środki owadobójcze stosowane w rolnictwie przemysłowym zmniejszają ich odporność na śmiercionośne zarazki. Istotne znaczenie mają też zmiany klimatu, które dodatkowo pogarszają stan zdrowia owadów zapylających. Mowa tutaj zarówno o zanieczyszczeniu powietrza, zanikaniu pór roku, jak i warunkach atmosferycznych. Zabija je również susza, której doświadczamy. Naukowcy biją na alarm, ponieważ co roku straty w pszczelej populacji USA sięgają od 30-40%.

 

Opracowanie: Katarzyna Maj

Źródło: przypadkowerzeczy.blogspot.com

Dodaj komentarz