fbpx

Hiszpania jako pierwszy kraj w Europie proponuje kobietom 3-dniowy urlop menstruacyjny

Nawet około jedna trzecia kobiet przechodzących menstruację cierpi na zespół dolegliwości zwany bolesnym miesiączkowaniem. Dane pokazują także, że odsetek ten wzrasta, jeśli wziąć pod uwagę także ból przedmiesiączkowy. Objawy obejmują ostry ból brzucha, bóle głowy, biegunkę i gorączkę.

Z tego powodu kobiety, które cierpią z powodu silnego bólu miesiączkowego będą mogły wziąć urlop do trzech dni każdego miesiąca w ramach szeregu reform proponowanych przez rząd Hiszpanii.

Do tej pory tylko kilka krajów wprowadziło podobne prawo. Wśród nich jest Japonia, Korea Południowa, Indonezja i Zambia.

Jeśli ktoś ma chorobę z takimi objawami, przyznaje się mu czasową niedyspozycyjność, to z menstruacją powinno być to samo, czyli że kobieta z bardzo bolesnym okresem może pozostać w domu – powiedziała w rozmowie z gazetą El Periodico Angela Rodriguez, sekretarz stanu ds. równości.

Hiszpańska reforma ma dotyczyć również zwolnienia z podatku VAT produktów higienicznych, a dodatkowo, w projekcie ustawy znalazł się wymóg obligujący szkoły do dostarczania podpasek uczennicom, które ich potrzebują.

Środki higieniczne maja być również ustawowo zapewnione kobietom, które znalazły się w trudnych warunkach finansowych i społecznych.

 

 

Źródło: 300gospodarka.pl

Dodaj komentarz