fbpx

Zebrał już ponad 250 min. Mały psi bohater pomaga pod Czernihowem

Rozminowywanie Ukrainy to proces, które zajmie wiele lat – mówią saperzy z obwodu czernihowskiego. W ich oddziale pracuje Patron,  mały pies rasy jack russell, który waży tylko cztery kilogramy i dlatego może bezpiecznie biegać po zaminowanym terenie. Niezwykły zwierzak-bohater wykrył dotąd ponad 250 materiałów wybuchowych.

Patron, który znany jest już nie tylko na Ukrainie, ale i poza jej granicami, nie jest „zawodowcem”. To piesek sapera Mychajły Iljewa, który kiedyś z braku czasu zaczął zabierać go do pracy. Zamiast występować na wystawach psów rasowych, Patron zaczął się przyzwyczajać do odgłosów wybuchów, a wkrótce okazało się, że świetnie sprawdza się jako wykrywacz min.

Co ważne …mina wybucha przy nacisku pięciu kilogramów, a Patron waży cztery kilogramy. Nawet jeśli stanie na minie, ona nie wybuchnie – mówi właściciel psa saper Mychajło Iljew z państwowej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w reportażu ukraińskiego dziennikarza Antona Ptuszkina.

Na co dzień Patron jest zwykłym psem, ale kiedy tylko założy mu się jego kamizelkę kuloodporną, staje się psem militarnym. Bardzo lubi kopać i można go zatrzymać tylko podnosząc go do góry. A gdy się go opuści, znowu kopie – mówi w reportażu Ptuszkin.

 

 

Źródło: rmf24.pl

One thought on “Zebrał już ponad 250 min. Mały psi bohater pomaga pod Czernihowem

Dodaj komentarz